26 czerwca w Lubinie KGHM Ecoren zorganizował akcję zbierania zużytego sprzętu RTV i AGD – udało zebrać się ok. 10 ton elektroodpadów.

Zbiórka zorganizowana przed marketem REAL w Lubinie przyciągnęła wiele osób, dla których był to wygodny i ekologiczny sposób pozbycia się z domów i mieszkań starych telewizorów, komputerów czy drobnego sprzętu AGD.

Niektórzy wracali kilka razy, tak jak Hubert Głębocki z Lubina, który zebrał bardzo dużo elektroodpadów. Przyjeżdżał pod market pięć razy, a wszystkie oddane urządzenia nazbierał sam przez lata – były to głównie komputery i drukarki.

Spore ilości sprzętu komputerowego i audio-wideo zgromadził również Marek Korobajło z miejscowości Obora: to, co przez lata uzbierało się w piwnicy i garażu jego rodziny, teraz trafiło na przyczepkę, a na końcu do specjalnego kontenera. Jak podkreślał, bardzo ucieszył się z tej zbiórki i z faktu, że takie akcje są coraz częściej organizowane, ponieważ nie wiadomo, co robić ze zużytym sprzętem.

Wśród osób przybyłych pod market pojawił się nawet kolekcjoner i miłośnik sprzętu produkowanego przez firmę Diora, który miał nadzieję, że trafi na kogoś, kto chciałby oddać albo odsprzedać wzmacniacz tej marki – ponieważ tylko tego brakowało mu do kompletu. Wzmacniacz się nie pojawił, ale w kontenerach lądowały inne ciekawe przedmioty, m.in. magnetofon szpulowy, stare młynki do kawy i żelazka czy też małe wentylatorki, które kiedyś pomagały rozmrażać lodówki.

Na uczestników czekały sadzonki kwiatów i torby ekologiczne, a także wiele atrakcji – tradycyjnie nie zabrakło konkursu wiedzy ekologicznej.

– Podczas tej drugiej zbiórki w Lubinie zebraliśmy w sumie 10 ton elektroodpadów, nieco mniej niż we wrześniu – wtedy było to ponad 11 ton. Ale wynik i ilość osób biorących udział w naszej akcji pokazuje, że problem legalnego pozbywania się elektroodpadów jest wciąż aktualny – podkreśla Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafił do firmy Ecoren DKE oraz do oddziału przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach. Wciąż prowadzone są zbiórki w gminach wiejskich – podczas trzech dni zbiórki w gminie wiejskiej Lubin mieszkańcy oddali około 9 ton elektroodpadów.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj