102 mln na kanalizację

102 mln na kanalizację
12.12.2008, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Tak dużej inwestycji, jak budowa kanalizacji we wszystkich dzielnicach miasta, w Sochaczewie jeszcze nie było. Za 180 mln złotych dostęp do sieci mają uzyskać mieszkańcy Chodakowa, Wypaleniska, Rozlazłowa i Karwowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powstanie prawie 86 km nowej sieci, wyremontowane zostanie 3,5 km już istniejącej, trzeba będzie rozbudować oczyszczalnię w Trojanowie, by urządzenia przyjęły ścieki od dodatkowych 11.000 osób. Po zakończeniu tego etapu prac z kanalizacji sanitarnej ma korzystać 92% mieszkańców Sochaczewa (dziś 66%), czyli prawie 35.000 osób, wobec 24,6 tys. obecnie.

Opracowany przez Urząd Miasta i ZWiK projekt „Poprawy gospodarki wodno – ściekowej Sochaczewa” uzyskał dofinansowanie unijne z programu Infrastruktura i Środowisko.

– Na poprawę gospodarki wodno-ściekowej miasto otrzyma 102 milionów złotych. Jest to najwyższa kwota dotacji, jaką przyznano w ramach tego naboru wniosków. Oznacza to, że miasto będzie mogło przystąpić do realizacji ogromnego projektu polegającego na skanalizowaniu praktycznie całego obszaru Sochaczewa. Oczywiście pierwszy będzie Chodaków i dzielnica Wypalenisko – mówi burmistrz Bogumił Czubacki.

Obiecana dotacja stanowi ok. 56% całkowitej kwoty potrzebnej do zrealizowania projektu, którego łączny koszt oszacowano na około 180 milionów złotych. Pozostałą część miasto zamierza uzyskać z emisji obligacji. W tej chwili prowadzone są zaawansowane rozmowy z trzema dużymi bankami, które wyraziły zainteresowane kredytowaniem sochaczewskiej inwestycji w tej właśnie formie.

– Praca nad wnioskiem o wsparcie unijne, nad dokumentacją techniczną sieci kanalizacyjnej i sfinansowaniem tego projektu, to gigantyczny, kilkuletni wysiłek bardzo wielu osób. Szczególnie chciałbym tu podkreślić rolę wiceburmistrzów Krzysztofa Ciołkiewicza i jego poprzednika Krzysztofa Brymory oraz podległych im ludzi pracujących w ZWiK i Wydziale Rozwoju Miasta. Bardzo zaangażowani w ten projekt byli też pracownicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury oraz Referatu Ochrony Środowiska. To im zawdzięczamy ten ogromny sukces – dodaje B. Czubacki.

Aby dotacja unijna mogła zostać uruchomiona, potrzebna jest jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej, co powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Beneficjentem tych środków, a więc głównym inwestorem i wykonawcą prac będzie sochaczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Jeżeli nie będzie żadnych przeszkód formalnych, prace powinny rozpocząć się jeszcze w 2009 roku.

źródło: sochaczew.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024