Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. W tym roku obchodzi 15-lecie istnienia.

Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie.

Fundacja prowadzi również – wspólnie z samorządami, szkołami, organizacjami, biznesem i mediami – całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska. Najważniejsze z nich to:

  • Program "Czysta Gmina" – propagujący wprowadzanie w gminach zintegrowanej gospodarki odpadami,
  • Program "Pomóżmy kasztanowcom" – ratujący kasztanowce przed szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem,
  • Program "Ogrody Naszej Ziemi" – koordynujący zakładanie ogrodów przy placówkach oświatowych,
  • Program "Przyjaciele lasu" – wspierający społeczne akcje zalesień i edukacji ekologicznej w tym zakresie,
  • Program "Skazani na ekologię" – proponujący jako jedną z form resocjalizacji więźniów działania na rzecz ochrony środowiska.
  • Program "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawiaków" – skierowany do mieszkańców Warszawy i Pruszkowa, promujący oszczędzanie energii oraz inne zachowania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
  • Program "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" – program edukacji dla zrównoważonego rozwoju obejmujący Targówek – dzielnicę Warszawy
  • Program "Czyste środowisko – komfort na codzień" – realizowany wśród szkół z Konstancina-Jeziornej i okolicznych wsi, przekazujący dzieciom wiedzę ekologiczną i przyrodniczą

Fundacja realizuje również autorskie projekty ochrony środowiska we współpracy z przedsiębiorcami, m.in. takimi jak: Vattenfall, Metsa Tissue, Procter&Gamble, Coca Cola, Ricoh, Carrefour oraz wieloma innymi. Współpracuje z organizacjami ekologicznymi na Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie, wspierając rozwój ruchu Clean up the World w tych państwach.

W 2001 roku, za swoją działalność na polu publicznej edukacji ekologicznej, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska Meysztowicz została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 polskie dzieci uhonorowały ją Orderem Uśmiechu. W 2005 otrzymała tytuł człowieka roku polskiej ekologii w konkursie organizowanym przez organizacje społeczne i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone m.in.: w roku 1996 – wyróżnieniem "Złoty Liść" Ministerstwa Środowiska, w 1997 – Henry Ford European Conservation Award, w 2002 – wyróżnieniem "Pro Publico Bono" dla najlepszych inicjatyw obywatelskich oraz w roku 2006 główną nagrodą w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą organizację promująca recykling w latach 2001-05.

Zarząd Fundacji Nasza Ziemia stanowią: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji, Dominik Dobrowolski i Sławomir Brzózek, Wiceprezesi Fundacji. Fundacja Nasza Ziemia posiada 20 stałych współpracowników w całej Polsce. W jej akcjach i programach każdego roku uczestniczy blisko 2 mln wolontariuszy.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj