Szczecińskie apteki zostały wyposażone w specjalne pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane leki. Zebrane medykamenty następnie trafią do unieszkodliwienia.

Do programu „mini-Ekoport” zgłosiło się 160 aptek z całego Szczecina. Początkowo właściciele namawiani byli do tego przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Później zgłaszali się już sami. Ostatecznie metalowe, 80-centrymetrowe pojemniki rozdysponowane zostały wśród wszystkich chętnych placówek.

Mieszkańcy bezpłatnie mogą zostawiać nieużywane i przeterminowane leki w każdej, oznaczonej specjalną naklejką, placówce. Do pojemników będących na wyposażeniu aptek można wrzucać lekarstwa w różnej postaci – tabletek, drażetek, ampułek w opakowaniach lub luzem, maści, proszków, syropów, kropli, roztworów w szczelnych pojemnikach.

Dodatkowo wciąż można przynosić przeterminowane leki do Ekoportów, zlokalizowanych przy: ulicy Dworskiej, Firlika, Helskiej, Leszczynowej, Gdańskiej, Kołbackiej czy Górnej w Szczecinie.

Zakład Usług Komunalnych przeterminowane leki zbiera już od kilku lat. Mieszkańcy w wyznaczonych miejscach zostawiają je coraz chętniej. W ubiegłym roku do Ekoportów trafiło ich 750 kilogramów, a w aptekach zostało zebranych 7,5 tony. W tym roku, zaledwie do września, w Ekoporcie znalazło się 1400 kilogramów, a w aptekach już 6,2 tony.

Koszt zakupu pojemników to ok. 61 400 zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj