Forsowanie mody na bezpieczniejsze dla środowiska torby to inicjatywa łódzkich radnych, którą wsparły także władze miasta.

Pierwsza uchwała przeciwko popularnym „jednorazówkom” została przeforsowana w październiku ubiegłego roku. Decyzję radnych uchylił jednak ówczesny wicewojewoda łódzki Witold Gwiazda. W grudniu prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki zaapelował do premiera Donalda Tuska o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która zezwalałaby samorządom decydować, czy na terenie gminy wolno używać jednorazowych torebek foliowych, czy nie.

Ostatniego słowa nie powiedzieli również łódzcy radni. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Piątkowski przygotował obywatelski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych". Potrzebne jest 100 tysięcy podpisów, w ich zbieranie zaangażowani są handlowcy, młodzi ludzie, a także samorządowcy m.in. ze Świdnicy, Zabrza i Tych. Jak liczy łódzki radny już w czerwcu obywatelski projekt w tej sprawie powinien trafić do parlamentu.

Łódzcy radni wybiorą się jutro w przerwie sesji Rady Miasta – z torbami wielokrotnego użytku – na proekologiczne zakupy. – Mamy nadzieję, że dołączy do nas również Prezydent Jerzy Kropiwnicki i pozostali wiceprezydenci – mówi wiceprzewodniczący RM Krzysztof Piątkowski. W organizację „Dnia” włączyli się łódzcy kupcy z małych i dużych placówek handlowych oraz targowisk, a także łódzkie szkoły.

W Szkole Podstawowej nr 110 odbędzie się konkurs z nagrodami na najlepszy projekt wzoru na torbie materiałowej. – Uczniowie z tej szkoły organizują przemarsz po osiedlu Górna, w trakcie którego będą promować korzystanie z toreb ekologicznych w osiedlowych sklepach i marketach – mówi radna Agnieszka Nowak.

W całym mieście – w sklepach, na słupach ogłoszeniowych,na przystankach – rozwieszone są plakaty informujące o akcji. Rozdawane będą również ulotki z hasłem – „Każdy dzień bez foliówki” – „Puścić foliówki z torbami” – przygotowane przez łódzkie dzieci.

Przez cały dzień w Łodzi – głównie w hipermarketach i Furtkach Miejskich – zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy nie pozwalającej, z pewnymi wyjątkami, na stosowanie jednorazowych, niepłatnych i niebiodegradowalnych torebek foliowych. – Planujemy zebrać tego dnia tysiąc podpisów. Tyle trzeba, by projekt trafił do marszałka Sejmu. Pozostałe 99 tysięcy zbierane będzie później w całym kraju. – mówi Krzysztof Piątkowski.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj