Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

30 proc. dostawców wprowadziło zbyt wysokie ceny ciepła

30 proc. dostawców wprowadziło zbyt wysokie ceny ciepła
cza/PAP
19.01.2023, o godz. 8:15
czas czytania: około 3 minut
0

Około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc – poinformował  prezes URE Rafał Gawin. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Dokonaliśmy podsumowania za okres drugiego półrocza 2022 roku. Na ponad 440 taryf, które zatwierdziliśmy, bądź też zmieniliśmy, to praktycznie cała populacja przedsiębiorców – w około 30 proc. przypadków wzrosty cen ciepła miały wartość powyżej 40 proc. – powiedział Gawin w Radiu TOK FM.
W ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii, m.in. gazu i węgla, parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców. Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r., wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że – po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą – maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

Kryterium maksymalnego wzrostu taryfy

Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc. Prezes URE w środę w TOK FM zaznaczył, że średni wzrost cen ciepła nie przekroczył 30 proc.

– Średni wzrost cen ciepła nie powinien był przekroczyć 40 proc. Na poziomie średnim ten wzrost jest nawet poniżej 30 proc. Niestety, średnia ma to też do siebie, że oczywiście od tej średniej występują odstępstwa i rzeczywiście w tym przypadku też takie odstępstwa miały miejsce. Dotyczy to najczęściej odbiorców ciepła, dla których to ciepło jest wytwarzane z paliw gazowych – wyjaśnił Rafał Gawin.

Poinformował, że w nowych zasadach dotyczących wsparcia dla odbiorców ciepła, których projekt został we wtorek przyjęty przez rząd, oprócz kryterium ceny maksymalnej w rozliczeniach za ciepło zostanie wdrożone kryterium maksymalnego wzrostu taryfy.

Ograniczyć podwyżki cen ciepła

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Nowy system od 1 lutego zastąpi mechanizm ceny ciepła z rekompensatą. Ma on objąć takich odbiorców jak gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej, m.in. szpitale, szkoły czy przedszkola.

Szefowa MKiŚ zwróciła we wtorek uwagę we wpisie na Twitterze, że przyjęte przez rząd nowe rozwiązania mocniej ograniczą podwyżki cen ciepła dla obywateli. – Nowe ceny maksymalne będą ustalane w oparciu o cenę z 09.2022 r., powiększoną o maksymalny ustalony wzrost w ustawie. Liczymy teraz na szybkie procedowanie nowych przepisów przez Sejm – dodała minister Moskwa.

Obowiązujące obecnie przepisy w obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego przewidują dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła – tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą – na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym. Kwota 103,82 zł za GJ netto dotyczy zaś  ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024