Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

31 projektów w ramach Zielonego Budżetu Katowic

31 projektów w ramach Zielonego Budżetu Katowic
Bartłomiej Leśniewski
04.08.2023, o godz. 13:21
czas czytania: około 3 minut
0

W sierpniu upływają terminy zgłaszania się oferentów do realizacji łącznie 31 zadań w ramach pięciu przetargów, dzięki którym władze Katowic zamierzają zazielenić swoje miasto. - Kolejne elementy zielonej infrastruktury realizowane będą w ramach Zielonego Budżetu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Obecnie realizujemy zadania z poprzednich lat, trwające przetargi ogłoszone przez Zakład Zieleni Miejskiej dotyczą 31 zadań o łącznej wartości blisko 1 mln zł – mówi Marcin Krupa. Dodaje, że w tym roku ruszyła czwartą edycja Zielonego Budżetu, do której mieszkańcy Katowic zgłosili ponad 200 kolejnych propozycji.

Nowe łąki i kwiaty

W ramach pierwszego przetargu, do którego termin na zgłoszenia minął 3.08, zgłosiły się dwie firmy. Wybrany wykonawca zaprojektuje i zagospodaruje zielenią kilka lokalizacji – m.in. łąkę przy rondzie im. gen. J. Ziętka, łąkę kwietną w Dolinie 3 Stawów, łąkę między ul. Grzyśki a ul. Wodospady, a także łąkę kwietną na rogu ul. Gliwickiej i ul. Brackiej. Zazieleniona ma być ul. 1 Maja – przy numerach parzystych od nr 52 do nr 88a oraz przy nieparzystych od nr 51 do ul. Piaskowej 1. Na osiedlu Witosa pojawi się łąka krokusów, na trawniku pomiędzy ul. Barlickiego a placem zabaw. Kwiecista łąka powstanie także wzdłuż ul. Brynowskiej. Zakład Zieleni Miejskiej planował na to zadanie przeznaczyć kwotę ponad 313 tys. zł. Firma Państwo Łąka z Ełku zaproponowała niższą cenę – niespełna 307 tys. zł, a firma Flower Your Place Polska z Gorzowa Wielkopolskiego wyceniła realizację tego zadania na ponad 328 tys. zł. Teraz trwa weryfikacja złożonych ofert.

Klomby

W ramach drugiego przetargu w mieście powstaną kolejne łąki kwietne – w dzielnicach: Szopienice, Borki, Janów, Nikiszowiec, Bogucice, os. Tysiąclecia, w parku Bolina, a także przy ul. Ligockiej i ul. Dziewięciu z Wujka oraz przy skwerze Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Kwota na to zadanie to ponad 217 tys. zł, a czas na złożenie ofert jest do 10.08.

Następny przetarg zakłada stworzenie kwiecistej oazy w Śródmieściu Katowic – na terenie zieleni pomiędzy budynkami przy ul. Lisieckiego 25, 25a, 27, 29, 31, 33, 33a. Przy ul. Łabędzkiej i skwerze Szymkowiaka stara fontanna zostanie zamieniona na klomb kwiatowy. Z kolei przy ul. Kotlarza, w okolicy nr 19 powstanie zielony parking, czyli mini skwer. Nowa zieleń zostanie zasadzona przy deptaku Niebieskie Bloki przy ul. Chorzowskiej 5-9. Natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Sokolskiej poprawiona ma zostać estetyka istniejącej zieleni. Na tę część przeznaczonych ma być ponad 136 tys. zł, a termin na składanie ofert mija 17.08.

Zazielenianie placów i skwerów

Zadania z Zielonego Budżetu będą realizowane również w południowych dzielnicach. Ogłoszony przetarg zakłada zazielenienie placów i skwerów w Brynowie-Starej Ligocie, zazielenienie wjazdu do Parku Zadole, a także stworzenie zielonego i bezpiecznego wyjazdu z ul. Koraszewskiego w ul. Boya-Żeleńskiego. W Podlesiu – przy chodniku i ścieżce rowerowej na zabytkowym moście zasadzone zostaną byliny i kwitnące wieloletnie krzewy. Nowe rośliny mają się także pojawić na skwerze przy parkingu przy ul. Boya-Żeleńskiego 76a. Czas na złożenie ofert w tym zadaniu mija 23.08., a kwota, jaką ZZM planuje na realizację zadania to 101 tys. zł.

Zielony Budżet Katowic

Aktualnie trwa czwarta edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. W ramach zakończonego już naboru zadań mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 o charakterze ogólnomiejskim. Ich łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość to ponad 6,3 mln zł. Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu zakończył się 5 czerwca. Do kolejnego etapu, który zakończy się 1 września przeszło 197 zadań. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji zostanie opublikowana do 29 września.

W trzech dotychczas zakończonych edycjach Zielonego Budżetu Katowic do realizacji wybranych zostało 239 zadań na kwotę przekraczającą 7,5 mln złotych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024