Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Recykling krzemu z baterii słonecznych

Recykling krzemu z baterii słonecznych
mm
06.03.2015, o godz. 9:52
czas czytania: około 2 minut
0

Metodę recyklingu krzemu ze zużytych baterii słonecznych opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Uzyskany dzięki ich metodzie krzem - w postaci bryłek lub proszku - będzie można wykorzystywać również do produkcji mikroprocesorów i mikrokomponentów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania energii odnawialnej na świecie. Do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną wykorzystuje się w niej ogniwa fotowoltaiczne, popularnie zwane bateriami słonecznymi. “Urządzenia tego typu mogą działać nawet 30 lat. Później producenci mają obowiązek poddać je recyklingowi” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Politechnika Gdańska.

Głównym surowcem do produkcji ogniw jest krystaliczny krzem o 99 proc. czystości. Wytworzenie go wymaga drogich, energo- i czasochłonnych technologii. Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej opracował metodę pozwalającą szybko odzyskać “czysty” krzem. Można zrobić to za pomocą zużytych już baterii słonecznych, znacznie obniżając koszty procesu.

“W przypadku zużytych ogniw starszego typu, zawierających stosunkowo grubą warstwę krzemu, można odzyskać podłoże krzemowe w całości i po raz kolejny wytworzyć na jego bazie ogniwa o parametrach elektrycznych nie gorszych niż w przypadku produkcji z użyciem nowego materiału” – tłumaczy prof. Klugmann-Radziemska. “Jeśli podłoża nie uda się odzyskać w całości, krzem może być wykorzystany do powtórnego przetworzenia. W obu przypadkach odzyskany materiał charakteryzuje się wysoką czystością” – dodaje.

Innowacyjna technologia chemicznej obróbki ogniw fotowoltaicznych autorstwa naukowców z PG umożliwia odzyskanie krzemu w postaci bryłek lub proszku. Uzyskany w taki sposób surowiec może być wykorzystywany również do produkcji mikroprocesorów, mikrokomponentów i innych układów scalonych oraz jako dodatek do stali, podnoszący jej jakość.

W ciągu czterech lat zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował nie tylko technologię odzyskiwania krzemu, ale także półautomatyczny prototyp urządzenia, które może przeprowadzić odzysk dla kilkunastu, a nawet kilkuset ogniw krzemowych jednocześnie.

“Zarówno metoda, jak i urządzenie zostały opatentowane. Rozwiązanie może być stosowane do recyklingu dominujących na rynku technologii baterii słonecznych I generacji – krzemowych” – informuje Politechnika Gdańska. Obecnie zespół prof. Klugmann-Radziemskiej opracowuje technologię odzysku materiału dla ogniw II generacji – cienkowarstwowych, które zdobywają coraz większą popularność.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024