Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

31,8 miliona złotych na kogenerację w Velvet Care w Kluczach

31,8 miliona złotych na kogenerację w Velvet Care w Kluczach
Bartłomiej Leśniewski
30.08.2023, o godz. 8:07
czas czytania: około 2 minut
0

NFOŚiGW wesprze projekt budowy układu kogeneracyjnego w fabryce spółki Velvet Care w Kluczach dotacją w wys. 31,8 mln zł z Funduszu Modernizacyjnego. Inwestycja spowoduje zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oraz zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

„Sumaryczna moc zainstalowana stworzonego układu wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o turbinę gazową w zakładzie Velvet Care Sp. z o.o. będzie wynosić 40 MW – w tym 23,3 MWt mocy cieplnej oraz 16,7 MWe mocy elektrycznej” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Wykorzystanie gorących paliw

Realizacja projektu umożliwi częściowe uniezależnienie się zakładu od dostaw prądu z sieci elektroenergetycznej. Zaprocentuje to zwiększeniem bezpieczeństwa zasilania w energię elektryczną, a także zapewnieniem dostaw ciepła niezbędnego do procesów technologicznych.

Velvet Care Sp. z o.o. to jeden z największych producentów wyrobów higienicznych w Polsce – artykułów gospodarstwa domowego, toaletowych i sanitarnych. Aktualnie, przed wdrożeniem nowego rozwiązania zapotrzebowanie na ciepło w postaci pary pokrywane jest przez kotły gazowe zlokalizowane w dwóch kotłowniach, a energia elektryczna pozyskiwana jest bezpośrednio z Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). W Kluczach ciepło wytwarzane przez kogenerację energii cieplnej i elektrycznej CHP (z ang. combined heat and power) wykorzystywane będzie w dwojaki sposób: do produkcji pary wodnej oraz do zasilania maszyny papierniczej przy wykorzystaniu gorących spalin. Produkowana energia elektryczna zostanie zużyta w całości na cele zakładu.

Inwestycja w skojarzenie

Dzięki inwestycji w skojarzeniu – w ramach wysokosprawnej kogeneracji, rocznie uzyskiwane będzie ok. 110 tys. MWh/rok wytworzonej energii elektrycznej i ponad 444 tys. GJ/rok energii cieplnej.

Realizację przedsięwzięcia w Kluczach, które ma w całości kosztować 63,6 mln zł przewidziano do marca 2026 r. Umowa o dofinansowanie została podpisana 17 sierpnia br. przez zastępcę dyrektora Departamentu Transformacji Energetyki NFOŚiGW Magdalenę Misiurek oraz wiceprezesa zarządu Velvet Care Sp. z o.o. Rafała Curyło i wiceprezesa zarządu Velvet Care Sp. z o.o. Wandę Ciesielczuk.

Dotacja została przyznana z programu NFOŚiGW Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu (zasilonego  środkami Funduszu Modernizacyjnego).

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024