Naziemna farma fotowoltaiczna w miejscowości Sławnikowice (gmina Zgorzelec) ruszyła 3 styczna. Generuje ona moc ok. 1 tys. MWh w ciągu roku.

Tego typu inwestycja ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o blisko 870 ton rocznie. Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu jest wysyłana do sieci energetycznej.

Jak informuje Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, fundusz wypłacił na tą inwestycję pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, która stanowi ponad połowę wartości całej inwestycji.

– Planujemy realizację kolejnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii na terenie województwa dolnośląskiego, które przyczynią się w istotny sposób do redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce – mówi Zbigniew Szewczyk, prezes spółki Oeneo.

WFOŚiGW we Wrocławiu wsparł również budowę Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, która powstała w 2018 r. Na farmie ok. 3 tys. paneli słonecznych produkuje prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe przeznaczyła na inwestycję ok. 4,2 mln zł z programu Prosument (w tym 1,7 mln zł dotacji i 2,5 mln zł pożyczki). Z kolei w 2019 r. w miejscowości Ligotka, leżącej w okolicach Wrocławia, powstała farma słoneczna złożona z 1784 paneli o mocy ok. pół tysiąca KW. Koszt inwestycji to 1,8 mln zł (1,8 zł z  WFOŚiGW we Wrocławiu).

Czytaj więcej

Skomentuj