5 mld euro z funduszy europejskich trafi do woj. śląskiego – poinformował w środę podczas Konwentu Samorządowego w Chorzowie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie Funduszu Transformacji Śląska.

Szef rządu zapowiedział, przemawiając podczas Konwentu Samorządowego w Chorzowie, że Śląsk będzie wkrótce “jeszcze piękniejszym, jeszcze lepszym miejscem do życia dla swoich mieszkańców”. “W tym celu powołamy wkrótce Fundusz Transformacji Śląska (…), który zostanie zasilony środkami z budżetu krajowego” – dodał.
Premier Morawiecki wyraził przekonanie, że dynamiczny rozwój jest możliwy przy dobrej współpracy władzy centralnej i samorządowej: “I tak właśnie te dwa płuca, w równym rytmie oddychając, będą, jestem przekonany, tworzyły lepsze warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, transformacji obecnych miejsc pracy, kształcenia, przyciągania nowych obywateli z całego świata, a w szczególności z Polski, na Śląsk, aby Śląsk się rzeczywiście rozwijał” – zaznaczył.

W transformacji pomogą środki z UE

Zwracając się do samorządowców, premier podkreślił, iż wierzy w to, że z wielkimi środkami na transformację uda się tak przekształcić przemysł na Górnym Śląsku, by “nadal był perłą polskiego przemysłu, perłą polskiej gospodarki”. “Wierzę głęboko, że będzie to możliwe dzięki również tym środkom – środkom ze sprawiedliwej transformacji, unijnym środkom z umowy partnerstwa” – zaznaczył szef rządu.

Jak przekazał, zatwierdzona umowa partnerstwa z UE przełoży się na ponad 20 mld zł z różnych programów, w tym programu sprawiedliwej transformacji, dla województwa śląskiego. “To środki, jakich jeszcze nigdy nie było” – dodał Morawiecki. Przypomniał, że cała umowa przewiduje 76 mld euro, czyli ponad 350 mld zł dla Polski.

“Szybkie zmiany, tworzenie nowych miejsc pracy, nowej infrastruktury, tej tradycyjnej, drogowej, kolejowej, energetycznej, i tej nowoczesnej, cyfrowej, wyznaczają szerokie autostrady rozwoju gospodarczego, dla województwa śląskiego w szczególności” – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zauważył, że żyjemy w czasach przełomu, a to, co dzieje się wokół nas, za naszą wschodnią granicą, będzie wyznaczało ramy geopolityczne, polityczne, strategiczne może nawet na najbliższe dekady.

Premier podkreślił, że tematy, które dzisiaj spędzają sen z powiek wszystkim politykom, przynajmniej w tej części świata, ale również obywatelom, wiążą się z głębokim przełomem, który ze względu na wojnę na Ukrainie jest jeszcze lepiej widoczny niż dotąd.

“To przełom, który wiąże się ze zmianami przemysłowymi, gospodarczymi i społecznymi. One wszystkie oczywiście, jak w soczewce mogą być wyjaśnione przez transformację energetyczną, ale to pewnego rodzaju uproszczenie, uproszczenie, które wiąże się z tym, że ze względu na wojnę na Ukrainie mamy dzisiaj do czynienia z rekordowo wysokimi cenami surowców, one przekładają się na rekordowe ceny towarów i usług, czyli na inflację, na rekordowy wzrost cen” – stwierdził szef rządu.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oświadczył podczas Konwentu Samorządowego, że 13 lipca 2022 r. będzie zapamiętany jako dzień sukcesu województwa śląskiego, jego samorządowców, a przede wszystkim mieszkańców.

“To wielki sukces polskiego rządu. Możemy mówić o środkach, które w kwocie 350 mld zł trafią do Polski z Unii Europejskiej w zakresie umowy partnerstwa, z czego 5 mld euro trafi do woj. śląskiego” – powiedział.

Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027

Podczas wydarzenia przedstawiono między innymi plan realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, zakres wsparcia regionu i biznesu oraz rozwoju regionu.

“Efektem dobrej współpracy władz samorządowych i rządu w realizacji polityki rozwoju w polskich regionach jest podpisany w czerwcu kontrakt programowy dla województwa śląskiego na lata 2021-2027” – wskazał minister funduszy i polityki regionalnej.

Jest to umowa, która będzie stanowić podstawę do negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego “Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027”.

Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na działania wspierające innowacyjną i inteligentną transformację gospodarczą oraz regionalną łączność cyfrową, promowanie czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem oraz zrównoważonej mobilności miejskiej, na rzecz osiągnięcia celów klimatycznych oraz na działania z zakresu wyłączenia społecznego i na zrównoważony rozwój obszarów miejskich.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski ocenił, że region jest dobrze przygotowany do wykorzystania tych środków.

“Mam apel do samorządowców – my będziemy to wdrażać. Mamy doświadczenia, wiedzę i kadry, by te środki mądrze i skutecznie wydawać. Bierzemy się do roboty” – zapowiedział Chełstowski.

Czytaj więcej

Skomentuj