Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

700 ton odpadów niebezpiecznych w Gdańsku. Czy Port Service na pewno działa legalnie?

700 ton odpadów niebezpiecznych w Gdańsku. Czy Port Service na pewno działa legalnie?
szp
29.08.2018, o godz. 12:45
czas czytania: około 3 minut
0

Do zakładu firmy Port Service działającej na terenie Gdańska ma przyjechać do 700 ton odpadów niebezpiecznych. Firma wygrała przetarg na ich usunięcie z jednej z działek w Gostyninie. Miasto, które od lat nie godzi się na działalność zakładu, powiadomiło policję, prokuraturę, urząd marszałkowski i wojewodę. Na miejscu trwa już kontrola WIOŚ. Port Service odpiera zarzuty i nazywa całą sprawę „kaczką dziennikarską”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Kontrolerzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska weszli do zakładu w poniedziałek, 27 sierpnia. Inspektorzy sprawdzali ogólne warunki w zakładzie i dokumentację. Kontrola, która potrwa do czasu wykonania usługi przez Port Service, na razie nie wykazała nic niepokojącego.

“Pomagamy likwidować nielegalne składowisko”

– W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi, które mijają się ze stanem faktycznym i nie zostały w żaden sposób sprawdzone u źródeł i które opublikowano w pośpiechu tylko po to, by zaszokować odbiorców i wprowadzić w błąd opinię publiczną, szargając dotąd nieposzlakowaną opinię firmy, przekazujemy Państwu oficjalną informację prasową. Natomiast do redakcji, które wypuściły tzw. kaczkę dziennikarską, nie zważając na rzetelność dziennikarską, zostaną przekazane prośby o sprostowanie” – piszą w komunikacie przedstawiciele Port Service, stwierdzając, że firma “pomoże mieszkańcom Gostynina zlikwidować nielegalne składowisko”.

W maju 2018 r. burmistrz Gostynina zobowiązał się wykonać zastępczo, nałożony na właściciela jednej z tamtejszych działek, obowiązek oczyszczenia terenu działki z odpadów i przekazanie ich do specjalistycznej instalacji zajmującej się przetwarzaniem. Przetarg wygrał właśnie Port Service, który zadeklarował odbiór, transport i unieszkodliwienia odpadów wykazujących właściwości niebezpieczne (kod 16 81 01*).

Według szacunków firmy przetworzenie 700 ton może zająć maksymalnie 13 dni. – Odpady będą sukcesywnie transportowane z terenu nielegalnego składowiska do instalacji Port Service w Gdańsku. Po przetransportowaniu odpady zostaną niezwłocznie poddane przetworzeniu – czytamy w oświadczeniu.

Kontrowersyjna działalność Port Service

Nie wszyscy zgadzają się z tym, że Port Service ma “nieposzlakowaną opinię”, jak wskazuje komunikat firmy. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski przypomniał, że umowa na prowadzenie zakładu na tym terenie została zawarta jeszcze w latach 90-tych przez ówczesny urząd rejonowy, a dziś miasto konsekwentnie nie godzi się na działalność firmy na tym terenie, między innymi odmawiając wyrażenia zgody na rozbudowę i modernizację zakładu.

Wcześniej firma miała odrzucić propozycję dotyczącą zmiany lokalizacji. – Nigdy nie zgadzaliśmy się na rozwój tej firmy, rozszerzania jej działalności, wydawaliśmy stosowne odmowy, powiadamialiśmy stosowne organy. Teraz czekamy na decyzje WIOŚ – mówił w dniu rozpoczęcia kontroli Bielawski.

W ostatnim czasie miejski urząd powiadomił nie tylko WIOŚ, ale też urząd marszałkowski, policję i prokuraturę. Do wojewody wystosowano też prośbę, by ten rozważył możliwość rozwiązania umowy z Port Service. Takie rozwiązanie mogłoby jednak skutkować roszczeniami finansowymi. Przedstawiciele urzędu miasta oceniają, że firma mogłaby zażądać od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

– Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że zakład utylizujący odpady przyjmuje odpady do utylizacji. Czy dziwne jest, że firma meblarska sprzedaje meble? Szereg kontroli, które firma przechodzi każdego roku, potwierdzają, że jesteśmy liderem w północnej Polsce jeżeli
chodzi o standardy środowiskowe w branży odpadowej – odpowiadają w oświadczeniu przedstawiciele firmy.

Gdańsk mówi “dość”

Działania miasta wspierają radni: – Wiemy, że firma Port Service jest firmą, która działa legalnie. Minimum, które chcemy osiągnąć jest takie, żeby firma wyniosła się ze strefy, w której mieszkają ludzie – mówiła dla Radia Gdańsk radna Beata Dunajewska.

Radny Łukasz Hamadyk: – Ten zakład moim zdaniem nie ma prawa bytu. Do 2024 r. mogą robić co chcą, ale ja uważam, że umowę dzierżawy trzeba wypowiedzieć wcześniej jeśli to możliwe – stwierdził.

Port Service posiada wydane przez marszałka pozwolenie zintegrowane na gospodarkę odpadami, w tym utylizację odpadów niebezpiecznych. Rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Piotrowski przypomniał jednak, że w przypadku naruszenia norm zezwolenie może zostać cofnięte.

Źródła: Radio Gdańsk, portservice.com.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024