Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

80 dolarów za baryłkę. Ropa zyskuje ponad 4 proc.

80 dolarów za baryłkę. Ropa zyskuje ponad 4 proc.
PU
08.10.2021, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

Ceny ropy w USA zmierzają do 80 USD za baryłkę. W tym tygodniu surowiec zyskał ponad 4 proc. w związku z globalnym kryzysem energetycznym, nękającym rynki od Europy przez Azję po USA. Będzie to już siódmy z kolei tydzień ze wzrostem notowań WTI i najdłuższa seria zwyżkowa od grudnia 2020 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 79,25 USD, więcej o 1,21 proc. Z kolei ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 82,90 USD za baryłkę, czyli więcej o 1,16 proc. Wzrosty cen ropy naftowej nasiliły się po tym, jak w czwartek Departament Energii USA (DoE) podał, że nie ma obecnie planów wykorzystania amerykańskich narodowych rezerw ropy naftowej.

– Wszystkie opcje są na stole. Nie wykluczamy wprowadzenia zakazu eksportu ropy naftowej. To narzędzie, którego dotąd nie używaliśmy, ale jest to również narzędzie – mówi Jennifer Granholm, amerykańska sekretarz ds. energii.

Dodatkowy popyt

Postępujące ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, a także przerwy w dostawach ropy z Zatoki Meksykańskiej, gdzie kilka tygodni temu przeszedł huragan Ida, wpłynęły na zaostrzenie sytuacji podażowej na rynkach paliw. Do tego rosnące w gwałtownym tempie ceny gazu ziemnego pobudziły dodatkowy popyt na produkty naftowe, takie jak olej napędowy i olej opałowy.

– Większy popyt na ropę w czasie trwającego kryzysu energetycznego prawdopodobnie nadal będzie głównym motorem napędzającym wzrosty cen – ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group.

Analitycy wskazują, że podczas gdy Rosja oferuje Europie zwiększenie przepływu gazu ziemnego, to Chiny wciąż borykają się z przerwami dostaw energii, a władze w Pekinie nakazały państwowym firmom zabezpieczenie dostaw energii na zimę za wszelką cenę. Kontrakty terminowe na olej opałowy w Chinach wzrosły w piątek o niemal 10 proc. po wznowieniu działania lokalnych rynków po świątecznej tygodniowej przerwie.

Wystarczy na miesiąc

Z kolei w USA zapasy oleju opałowego przed zbliżającą się zimą są obecnie najniższe od ponad 2 dekad. Zapasy paliw destylowanych w USA, w tym diesla i oleju opałowego, wystarczą na zaspokojenie popytu na 31,2 dnia – wynika z danych Departamentu Energii. To najniższy poziom rezerw paliw destylowanych, jak na tę porę roku, od 2000 r. Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zyskała 1,1 proc. Od początku tego tygodnia surowiec zdrożał o 4,5 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024