Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

81% Polaków popiera budowę elektrowni wiatrowych

81% Polaków popiera budowę elektrowni wiatrowych
Cza
27.02.2023, o godz. 8:17
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – regulujące kwestie ładu przestrzennego – wpływają bezpośrednio na znaczne ograniczenie powstawania nowych lokalizacji odnawialnych źródeł energii. Obecna sytuacja prawna sprawia, że polskie zasady instalacji elektrowni wiatrowych niemalże wykluczają budowę nowych elektrowni na lądzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Niemczech kraje związkowe zobowiązały się w ramach umowy koalicyjnej do przekazania minimum 2 proc. powierzchni każdego landu pod budowę odnawialnych źródeł energii. We Francji obowiązuje minimalna odległość zabudowy elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej, która wynosi 500 metrów, natomiast w Holandii nie ma ustalonej żadnej minimalnej odległości – może ona zostać wprowadzona w obrębie regionów. W Danii minimalna odległość elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej wynosi czterokrotność całkowitej wysokości turbiny, natomiast zasada ta nie dotyczy wiatraka właściciela domu.

Restrykcyjne przepisy

– Polska ma wśród krajów UE na pewno jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to zwłaszcza elektrowni wiatrowych na lądzie – bo to one budzą największe zainteresowanie – powiedziała Agnieszka Wierzbicka, EY Polska, adwokat, menedżer w zespole doradztwa regulacyjnego i prawnego w obszarze ochrony środowiska.

– I tak polska ustawa 10H w zasadzie wyłącza możliwość lokalizowania czy budowy nowych instalacji elektrowni wiatrowych na lądzie. Właściwie wyłącza prawie 99 proc. terytorium Polski z możliwości budowy takich instalacji, podczas gdy w Europie są znacznie mniej restrykcyjne zasady. Tymczasem badania opinii publicznej potwierdzają: polskie społeczeństwo w ponad 80 proc. jest gotowe i chce budowy nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, popiera budowę elektrowni wiatrowych i wierzy, że to pomoże budować naszą niezależność energetyczną – dodaje Wierzbicka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024