Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Biopaliwa: KE chce zmian, polski rząd z dystansem

Biopaliwa: KE chce zmian, polski rząd z dystansem
06.03.2013, o godz. 8:24
czas czytania: około 3 minut
0

Biopaliwa są potrzebne, ale w innej formule niż dotychczas – mówił Andreas Pilzecker z Dyrekcji Generalnej ds. Energii KE podczas konferencji "Biopaliwa: jaka przyszłość?". Przyczynkiem do dyskusji była propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej, która ma m.in. ograniczyć przekształcenia gruntów na cele produkcji biopaliw.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Konferencję, która odbyła się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, otworzyła dyrektor Ewa Synowiec. – Biopaliwa to z jednej strony temat techniczny, ale jednocześnie dotyczy nas wszystkich. Jest ważny dla sektora paliwowego, samochodowego, dystrybucyjnego i wszystkich konsumentów – mówiła dyrektor Synowiec. Zaznaczyła, że celem spotkania jest przede precyzyjne wyjaśnienie intencji KE oraz wsłuchanie się – w często krytyczne – argumenty polskiego rządu oraz przemysłu biopaliwowego.

Andreas Pilzecker z KE zaprezentował szczegóły propozycji KE. Jej istotą jest ograniczenie w skali globalnej przekształceń gruntów na cele produkcji biopaliw oraz zwiększenie korzyści dla klimatu płynących ze stosowania biopaliw w UE. Wkład biopaliw produkowanych z upraw żywnościowych w realizację celu zakładającego osiągnięcie 10 proc. udziału energii odnawialnej, który został wyznaczony w dyrektywie w sprawie energii ze źródeł odnawialnych, miałby zostać ograniczony do 5 proc. Ostatnie badania naukowe wykazały, że po uwzględnieniu pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntu, na przykład w sytuacji, gdy produkcja biopaliw prowadzi do przenoszenia produkcji żywności lub pasz na grunty nierolne takie jak lasy, niektóre biopaliwa mogą realnie powodować dodatkowe emisje gazów cieplarnianych, dorównujące emisjom z paliw kopalnych, które zastępują.

– Jednym z problemów, jaki identyfikujemy, jest to, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na biokomponenty jednocześnie obserwujemy rosnący popyt na żywność i pasze – mówił Andreas Pilzecker. –Zdaję sobie sprawę, żePolska w szczególny sposób jest zainteresowana wpływem produkcji biopaliw na rolnictwo. (…) Dziś wiemy, że biopaliwa są potrzebne, ale w innej formule niż do tej pory myślano. Pilzecker wskazywał na możliwość produkcji biokomponentówzsurowców niepowodujących dodatkowego zapotrzebowania na grunty np. z alg, słomy i różnego rodzaju odpadów.

Z dystansem do propozycji KE odnosi się polski rząd. – Wszelkie zmiany powinny być wprowadzane stopniowo i brać pod uwagę potencjał istniejących instalacji – mówił Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. Jak zaznaczał, kolejne generacje biopaliw nie mogą powodować wzrostu cen paliw ani perturbacji na rynku zatrudnienia, a w przypadku propozycji KE nie ma takiej pewności. – Polska w sposób zdecydowany nie zgadza się na propozycję ograniczającą zaledwie do 5 proc. możliwości realizacji celu dotyczącego udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie w 2020 r. przy wykorzystaniu biopaliw wytworzonych z surowców spożywczych – mówił Pilitowski.

– W propozycjach Komisji Europejskiej jest racjonalne jądro, jednak wątpliwości budzi sposób ich wprowadzenia – mówił Zygmunt Gzyra, Prezes Zarządu Krajowej Izby Biopaliw, reprezentującej wytwórców biokomponentów i biopaliw w Polsce. – Biorąc pod uwagę fakt, że realizacja celów dla biopaliw w wielu państwach UE przekroczyła poziom 5 proc., propozycja Komisji jest niekorzystna przede wszystkim dla produkcji europejskiej, jako że zahamowałaby gwałtownie rozwój sektora w zainteresowanych państwach członkowskich, spowodowałaby spowolnienie działalności rolniczej i przemysłowej oraz utratę miejsc pracy.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024