Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dyrektywa OZE: Polsce się upiecze?

Dyrektywa OZE: Polsce się upiecze?
22.03.2013, o godz. 12:19
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Gospodarki liczy, że Komisja Europejska wycofa zarzuty i odstąpi od kar - chodzi o pozew do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy w sprawie OZE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Komisja Europejska pozywała Polskę i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii. KE wnioskuje o nałożenie na Polskę kary w wysokości 133 228,80 EUR dziennie od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, w przypadku potwierdzenia przez Trybunał zasadności skargi.

"Należy spodziewać się, że wyrok Trybunału może zapaść za rok. Jeśli przed tym terminem wdrożymy i notyfikujemy odpowiednie przepisy, KE może wycofać zarzuty i odstąpić od nałożenia kary" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki. Resort wskazuje jednocześnie, że trwają prace parlamentarne nad nowelizacją Prawa energetycznego oraz prac rządowych nad nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zakres nowelizacji obejmuje jedynie zmiany wynikające z przepisów dyrektywy 2009/28/WE.

Poselski projekt zmian ustawy – Prawo energetyczne jest po pierwszym czytaniu, obecnie trwają prace w podkomisji. Po przyjęciu sprawozdania podkomisji przez Komisję Gospodarki projekt poselski zostanie skierowany do II i III czytania projektu przez Sejm RP. – Wejście w życie tej nowelizacji powinno nastąpić w II kwartale 2013 r. – przewidują urzędnicy resortu gospodarki.

Z kolei projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych został już przekazany do Komitetu do Spraw Europejskich. Dotyczy on m.in. wprowadzenia systemu weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju dla biopaliw, umożliwiania mechanizmów podwójnego naliczania dla odpadów, pozostałości i surowców z lignocelulozy oraz określenia minimalnych poziomów redukcji emisji wobec biopaliw w kolejnych latach w perspektywie roku 2020. Zgodnie z tą ustawą jedynie biopaliwa wyprodukowane według kryteriów zrównoważonego rozwoju będą mogły uzyskać wsparcie finansowe oraz być zaliczone do Narodowego Celu Wskaźnikowego. – Przewidujemy, że ustawa wejdzie w życie w III kwartale 2013 r. – informuje Ministerstwo Gospodarki.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024