Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Nowa gospodarka wodna w miastach

Nowa gospodarka wodna w miastach
17.06.2013, o godz. 12:48
czas czytania: około 2 minut
0

Postępująca urbanizacja, odczuwalne skutki zmian klimatu, adaptacja do unijnych przepisów – to niektóre z czynników, stawiających przed miastami nowe wyzwania w zakresie gospodarki wodnej. Fundacja Sendzimira zaprasza przedstawicieli administracji samorządowej na bezpłatny kurs, dzięki któremu poznają narzędzia jej planowania i wdrażania w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Od 9 do 18 listopada 2013 r. w Poznaniu odbędzie się Akademia Jesienna „Wyzwania zrównoważonej gospodarki wodnej. Usługi ekosystemów w dobie zmian klimatu”. Jej uczestnicy wezmą udział w intensywnych warsztatach i wykładach, a przede wszystkim w realizacji praktycznego projektu we współpracy z szerokim kręgiem interesariuszy w mieście partnerskim.

Środowisko w mieście to coś więcej niż zasoby naturalne, to przede wszystkim wymierne korzyści dla mieszkańców, gospodarki, turystyki. I choć pojęcie usług ekosystemów w Polsce jest wciąż stosunkowo mało znane, w państwach zachodnich zmieniło podejście do zarządzania miastami i gospodarowania środowiskiem.

– Zaprezentujemy zrównoważoną gospodarkę wodną, która nie mieści się w ramach jednego wydziału czy instytucji, dotychczas postrzeganych jako odpowiedzialne za ten obszar funkcjonowania miast – komentuje Karolina Maliszewska, wiceprezeska Fundacji Sendzimira. Uczestnicy przekonają się, że w tej dziedzinie niezbędna jest współpraca hydrologów, urbanistów, ekonomistów, ale również przedsiębiorców i mieszkańców.

– Ta interdyscyplinarność znajdzie odzwierciedlenie w samej grupie uczestników, jak również podczas projektu. Zaprosimy do niego przedstawicieli władz miasta, przedsiębiorców, lokalnej społeczności… Nauczymy uczestników, jak uwzględniać potrzeby wielu interesariuszy – dodaje Maliszewska. – Dlatego Fundacja do udziału w kursie zaprasza zarówno pracowników komórek związanych z ochroną środowiska, jak również zagospodarowaniem przestrzennym, dialogiem społecznym, gospodarką komunalną, inwestycjami, rozwojem lokalnym.

Akademia Jesienna bazuje na 16 latach doświadczeń Akademii Letniej „Wyzwania zrównoważonego rozwoju”. Jej program został skrócony i dostosowany do potrzeb osób pracujących oraz praktyków. Przygotowaniem do Akademii Jesiennej będzie dwustopniowy kurs e-learningowy, który zapozna przyszłych uczestników z podstawowymi zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, koncepcjami zrównoważonej gospodarki wodnej i usług ekosystemów. Dzięki temu podczas 10 dni szkolenia w Poznaniu będą mogli skoncentrować się na poznaniu i stosowaniu narzędzi, a także realizacji projektu.

– Kurs on-line otwarty jest dla wszystkich, również tych, którzy nie będą mogli pojechać na Akademię Jesienną. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarówno kurs on-line, jak również Akademia Jesienna są bezpłatne dla uczestników – mówi Karolina Maliszewska.

Rekrutacja uczestników, zainteresowanych kursem on-line, jak również Akademią Jesienną odbywa się na stronie www.sendzimir.org.pl do 7 września. Na stronie Fundacji można również odnaleźć więcej szczegółów na temat programu, sylwetki absolwentów oraz raporty z projektów podczas wcześniejszych edycji Akademii Letniej.

 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024