Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Hałda do zamknięcia

Hałda do zamknięcia
30.11.2007, o godz. 9:49
czas czytania: około 2 minut
0

Fabryka nawozów Fosfory przedstawiła projekt zamknięcia hałdy fosfogipsów w Wiślince.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na hałdzie w Wiślince zgromadzono ok. 16 mln ton fosfogipsu – odpadu ubocznego w produkcji nawozów fosforowych. Hałda nie spełnia dzisiejszych standardów ochrony środowiska, a zanieczyszczona związkami fosforu deszczówka zatruwa wody podziemne i Martwą Wisłę. To uniemożliwia dalszą eksploatację składowiska. Szczegóły koncepcji likwidacji hałdy zaprezentowali w czwartek na konferencji w siedzibie Fosforów naukowcy z Politechniki Gdańskiej: Włodzimierz Cichy i Tadeusz Sukowski.

Podstawowe założenia ich projektu to: nadanie hałdzie regularnego kształtu (przez likwidację wąwozu, w którym dziś znajduje się transportujący fosfogips taśmociąg), przebudowa otaczającego ją rowu opaskowego (tak, by działał jak rynna i poza okresem deszczu był suchy), wyprofilowanie szczytu i zasadzenie tam roślin. Na koniec – instalacja pomp, które wodę ze zbiornika retencyjnego będą dostarczać na górę hałdy, by służyła do podlewania. W ten sposób ma powstać zamknięty obieg wodny, który będzie naturalną oczyszczalnią ścieków i zapobiegnie wyciekowi do Martwej Wisły.

Naukowcy opracowali też sposób na obniżenie lustra wód podziemnych, by nie przenikały do nich fosfory. W tym pomóc ma zasadzenie wokół hałdy wierzby energetycznej, która podczas szybkiego wzrostu (ok. 3-4 m na rok) potrzebuje dużo wilgoci. Dodatkową korzyścią są zbiory wierzby, która nadaje się do wykorzystania jako kaloryczny opał lub surowiec w przemyśle papierniczym. Cały proces zamykania składowiska ma zakończyć się do 2010 r.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024