Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowe taryfy

Nowe taryfy
18.01.2008, o godz. 12:19
czas czytania: około 4 minut
0

Prezes URE zatwierdził i opublikował wczoraj decyzje w sprawie taryf dla energii elektrycznej dla dwunastu przedsiębiorstw obrotu powstałych w wyniku wyodrębnienia Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, jakie będą obowiązywały odbiorców w grupach „G”, przyłączonych do sieci tych Operatorów (dawnych Zakładów Energetycznych).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Postępowania administracyjne w sprawie zatwierdzenia taryf w obrocie dla grup „G” na rok 2008 rozpoczęte zostały w odniesieniu do siedmiu Przedsiębiorstw na żądanie Prezesa URE wyrażone pismami z dnia 7 grudnia 2007 r. oraz – w odniesieniu do pozostałych siedmiu Przedsiębiorstw – na ich wniosek. Postępowanie administracyjne o zatwierdzenie taryfy jednej spółki nie zostało jeszcze zakończone, jedna spółka (pomimo wezwań) dotychczas nie przedłożyła stosownego materiału, w związku z czym w dniu 4 stycznia 2008 r. wszczęte zostało wobec tego Przedsiębiorstwa postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w grupach „G”, łącznie z usługą dystrybucyjną (taryfy operatorów systemów dystrybucyjnych zatwierdzone zostały miesiąc wcześniej), rosną średnio o 11,6%. Wzrost ten w poszczególnych spółkach jest zróżnicowany w zakresie od 9,2% w RZE do 15,1% w LUBZEL. Powyższe przekłada się na następujące wzrosty płatności miesięczne na rachunkach łącznych za energię i usługę jej dostarczenia, dla odbiorców zużywających rocznie przykładowe ilości energii:

w grupie G11, z licznikiem jednofazowym:

  •  500 kWh    od 1,0 zł/m-c do 2,6 zł/m-c,
  • 1500 kWh   od 3,9 zł/m-c do 7,1 zł/m-c,
  • 3000 kWh   od 8,2 zł/m-c do 13,9 zł/m-c,
  • 5000 kWh   od 13,9 zł/m-c do 23,0 zł/m-c,
w grupie G12, z licznikiem trójfazowym:
  • 1500 kWh   od 2,5 do 6,9 zł/m-c,
  • 3000 kWh   od 5,1 do 13,1 zł/m-c,
  • 5000 kWh   od 8,6 do 21,4 zł/m-c.
Ceny energii w obrocie wzrosły średnio o 23,1%, ze zróżnicowaniem od 19,5% w ZEW-T SA do 29,7% w LUBZEL SA. Podkreślenia wymaga, że zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. Nr 128, poz. 895 ze zm.), od 2008 r. stawka opłaty abonamentowej jest przypisana do działalności dystrybucyjnej, nie ma natomiast takiej stawki w taryfie przedsiębiorstwa obrotu (dotychczas stawka abonamentowa przypisana była do działalności obrotu). W związku z powyższym przedstawiona powyżej ocena wzrostu kosztów obrotu jest wynikiem porównania kosztów wynikających z cen energii zatwierdzonych na rok 2008 oraz cen energii obowiązujących w 2007 r.

Na wzrost cen energii największy wpływ mają:

a)  wzrost cen węgla,

b)  oczekiwania wytwórców, związane z potrzebą sfinansowania inwestycji modernizacyjnych (w tym proekologicznych) i rozwojowych (których potrzebę uzasadnia narastający deficyt mocy pozostających w dyspozycji Operatora Systemu Przesyłowego) oraz

c)   konieczność finansowania rosnącego obowiązku wspierania rozwoju źródeł odnawialnych i wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła, znajdująca swe oparcie w przepisach art. 9a oraz 9e i 9l ustawy − Prawo energetyczne oraz rozporządzeń Ministra Gospodarki:

– z dnia 19 grudnia 2005 w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii (Dz. U. Nr 261, poz. 2187 ze zm.)

oraz

–  z dnia 26 września 2007 r. w sprawie sposobu obliczania danych podanych we wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia z kogeneracji oraz szczegółowego zakresu obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia tych świadectw, uiszczania opłaty zastępczej i obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. Nr 175, poz. 1314).

Ze względu na postępujący rozwój mechanizmów konkurencyjnych na rynku energii zróżnicowanie ceny energii w taryfach pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami obrotu uległo znacznemu zmniejszeniu, rozpiętość wokół średniej dla wszystkich przedsiębiorstw pomiędzy najwyższą a najniższa ceną w grupie G11 zmniejszyła się z 10,4% do 4,6%.

Nierównomierne rozłożenie dynamiki zmian kosztów zaopatrzenia odbiorców w grupach „G” w energię łącznie z usługą jej dostarczenia pomiędzy poszczególnymi Przedsiębiorstwami jest przede wszystkim efektem zróżnicowania taryf dystrybucyjnych, zatwierdzonych na 2008 r. będącego skutkiem jednoczesnego oddziaływania różnorodnych czynników, z różną siłą wpływających na wzrost lub spadek opłat dystrybucyjnych. Spośród najważniejszych wymienić należy:

  • nierównomierny udział poszczególnych spółek dystrybucyjnych w korzystaniu z dostaw energii z sieci przesyłowej, co powoduje, że spadek taryfy przesyłowej w różnym stopniu oddziałuje na wynikowe stawki w taryfach spółek dystrybucyjnych,
  • ogólny wzrost zapotrzebowania na energię w zróżnicowany sposób rozkłada się w poszczególnych spółkach, co powoduje, że koszty stałe działalności dystrybucyjnej rozkładają się na zróżnicowaną podstawę,
  • jednakowy procentowo wzrost wynagrodzenia kapitału zaangażowanego w działalność dystrybucyjną odnosi się do zróżnicowanej wartości majątku, a ta z kolei odnoszona jest do zróżnicowanej wielkości dostawy, co powoduje nie tylko zróżnicowanie stawek dystrybucyjnych pomiędzy spółkami, ale także zróżnicowanie dynamiki ich zmian.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024