Ciepła woda spod ziemi

Ciepła woda spod ziemi
04.09.2007, o godz. 10:27
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Polsce pojawia się coraz więcej basenów i kąpielisk wykorzystujących wody geotermalne. Jak się okazuje, znajdują się one pod ziemią na trzech czwartych obszaru kraju. Na razie wyprzedzają nas w tej dziedzinie sąsiedzi ze Słowacji. Baseny geotermalne stały się tam jedną z głównych atrakcji, a Słowacy od lat robią na nich świetny biznes. Wody geotermalne dzięki dużej zawartości minerałów znakomicie wpływają na różne dolegliwości, zwłaszcza narządów ruchu, likwidują stres i koją nerwy.

Pierwszą jaskółką rozwoju zwiastującą powstanie nowego rynku był otwarty z końcem ubiegłego roku okazały aquapark w Zakopanem. Ma on jednak tylko jeden zewnętrzny basen z wodą geotermalną o temperaturze 32 stopni, pozostałe wypełnione są zwykłą wodą.

Po ciepłe wody podziemne sięgnęła także zakopiańska spółka Dorado, która na Polanie Szymoszkowej zbudowała odkryte kąpielisko o powierzchni 5 tys. mkw., z widokiem na Giewont. Na Podhalu budowane są kolejne obiekty geotermalne. W październiku lub listopadzie w Bańskiej Niżnej ruszy pięć basenów o powierzchni ok. 1,1 tys. m kw. z wodą o temperaturze od 30 do 39 stopni.

Pod koniec przyszłego roku ma powstać kompleks wodny w Bukowinie Tatrzańskiej. Ma tam być 12 basenów o powierzchni lustra wody 2 tys. mkw. i o temperaturze od 29 do 36 stopni. Przewidziano również m.in. zespół saun rzymskich i fińskich oraz komorę z niską temperaturą. Do podobnej inwestycji szykuje się Białka Tatrzańska. W planach są też kąpieliska w Witowie w gminie Kościelisko, w Porębie Wielkiej w gminie Niedźwiedź i w krakowskim Przylasku Rusieckim.

Nowe ośrodki z ciepłymi wodami powstają też w centralnej Polsce. Najbardziej okazały i największy w Europie obiekt ma powstać do końca 2010 roku na w Gostyninie. Cztery baseny termalne o powierzchni ponad 1 tys. mkw. z wodą bromkowo-jodową zostaną otwarte w maju 2008 r. w Mszczonowie. Trzy baseny w Uniejowie ruszą w czerwcu 2008 r. O kąpieliskach myśli się m.in. w Głuchołazach, źródła geotermalne chce też wykorzystać podwarszawski Sulejówek.



źródło: Rzeczpospolita

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024