– Ludzkość zużywa naturalne zasoby Ziemi w zastraszającym tempie, a jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę jak szybko postępuje ten proces. Ilość produkowanych przez nas odpadów przewyższa nasze możliwości recyklingu. Konieczne jest pilne podjęcie działań, by podnieść świadomość społeczną i polityczną w tej kwestii oraz by odwrócić te tendencje. Zielony Tydzień jest dla Komisji i innych unijnych instytucji bezcenną okazją nie tylko do przedstawienia uzasadnienia dla podejmowanych działań, lecz również do wysłuchania, co w tej kwestii mają do powiedzenia inne zainteresowane strony oraz do zaczerpnięcia z bogactwa ich doświadczeń – mówi Stavros Dimas.
Po ośmiu latach obecności Zielony Tydzień zyskał opinię najważniejszego dorocznego forum, na którym zainteresowane strony mogą toczyć dialog i wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i najlepszymi praktykami z zakresu ochrony środowiska. Skupia on około 3000–4000 przedstawicieli z różnych szczebli administracji publicznej, międzynarodowych instytucji, świata biznesu, organizacji pozarządowych oraz społeczności naukowych i akademickich. Nadrzędnym celem jest znalezienie najbardziej skutecznych rozwiązań, które umożliwią ochronę europejskiego środowiska naturalnego i poprawę jego stanu teraz i w przyszłości. Wstęp na obrady Zielonego Tygodnia jest wolny i bezpłatny.
Odbywające się pod ogólnym hasłem zrównoważonego zużycia zasobów obrady Zielonego Tygodnia 2008 będą toczyły się w czterech grupach podtematycznych: zasoby a gospodarka odpadami; zrównoważona konsumpcja i produkcja; przyroda i różnorodność biologiczna; oraz zmiany klimatyczne.
38 sesji konferencyjnych obejmie szeroki wachlarz zagadnień: poczynając od planów Komisji dotyczących przeglądu unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji po wyzwania związane z gospodarką odpadami na Okupowanych Terytoriach Palestyny, poprzez kwestie takie jak gospodarcze skutki utraty różnorodności biologicznej, zastosowanie zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta w stosunku do produktów, oszczędzanie wody aż po wady i zalety biopaliw.
Komentarze (0)