Dodatkowo gdy właściwy organ nie wyda decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w terminie 30 dni od złożenia wniosku, wnioskodawca może żądać od samorządu lub Skarbu Państwa kary za każdy dzień zwłoki w wysokości 20 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ma być ona uiszczana na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego. Spory związane z decyzją o karze rozstrzygać będą sądy powszechne.
Rządowa propozycja przewiduje, że przedsięwzięcia, które mogą oddziaływać na środowisko oraz na obszary Natura 2000, wymagają przeprowadzenia oceny. W ramach oceny muszą zostać uwzględnione takie czynniki jak środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki, dostępność kopalin, sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko inwestycji oraz zakres monitoringu przedsięwzięcia.
Zgodnie z nowymi przepisami, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach będzie wydawana przed wydaniem pozwolenia na budowę czy decyzji o lokalizacji autostrady, drogi publicznej, linii kolejowej. Oznacza to, że wykonawca starający się o zezwolenie na inwestycję będzie musiał spełnić wszystkie niezbędne wymagania przy zarówno wydawaniu decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, jak i decyzji końcowej.
źródło: Gazeta Prawna
Komentarze (0)