Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Projekt ustawy o PPP

Projekt ustawy o PPP
15.09.2008, o godz. 9:18
czas czytania: około 2 minut
0

- Partnerstwo Publiczno-Prywatne może być doskonałym narzędziem realizacji celów i potrzeb administracji publicznej i samorządowej. Dlatego w resorcie gospodarki przygotowaliśmy projekt nowej ustawy, która umożliwi inwestycje w tej formule - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty „Ustawa o PPP blokadą rozwoju działań partnerskich w Polsce”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że projekt nowej ustawy o PPP ma charakter ramowy, określający granice zachowań podmiotów publicznych i prywatnych oraz relacje, które mają je wiązać. – Chcemy wprowadzić jak najwięcej swobody działania dla zainteresowanych stron. W kwestii szczegółowych rozwiązań odsyłamy do ogólnego systemu prawa, w tym głównie prawa cywilnego – dodał wiceminister.

Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że jego zdaniem wszystkie zadania publiczne mogą być realizowane w każdej dopuszczalnej prawem formie. – Taki zapis znalazł się w przygotowanym przez nas projekcie. Dzięki temu wiele zadań, którymi dotychczas zajmowała się administracja publiczna lub samorządowa ma szansę na realizację przez podmioty prywatne. Chciałbym bowiem, by PPP, oprócz innych form, stało się elementem demonopolizacji administracji publicznej – powiedział wiceminister Szejnfeld.

W opinii wiceministra infrastruktury Andrzeja Panasiuka ustawa o PPP jest potrzebna, jednak możliwe są inicjatywy partnerskie bez jej udziału. – Dlatego w naszym resorcie przygotowaliśmy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi. Chcielibyśmy aby wskazywała ona podmiotom publicznym jak wybrać prywatnego inwestora do realizacji projektów. Chodzi o stworzenie szerokiego katalogu form współpracy między administracją a biznesem – dodał wiceminister Panasiuk.

Podczas debaty poruszono również kwestię obowiązującej ustawy o PPP. W ocenie obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządów jedną z przyczyn jej niestosowania jest wykonywanie kosztownych analiz oraz wycen inwestycji w formule PPP. – Każdy inwestor przed rozpoczęciem projektu zapewne wykona potrzebne analizy – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Jednak w nowej ustawie zrezygnowaliśmy m.in. z tego jako ustawowego obowiązku, pozostawiając zakres i kryteria tych analiz zainteresowanym stronom przyszłych przedsięwzięć. – podkreślił.

Debata „Ustawa o PPP blokadą rozwoju działań partnerskich w Polsce” była częścią Kongresu Innowacyjne sposoby realizowania projektów PPP organizowanego przez Informedia Polska.

źródło: mg.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024