Konferencję zainaugurował Grzegorz Schetyna, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw wewnętrznych i Administracji, który objął wydarzenie patronatem. W charakterze prelegentów w konferencji udział wzięli między innymi prof. Jerzy Buzek, Premier RP w latach 1997 – 2001, Mariusz Sebastian Witczak, Senator VII Kadencji Senatu RP, Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, prof. dr hab. Michał Kulesza.
– Uczestnictwo w konferencji grona znamienitych gości jest niewątpliwie dowodem wagi poruszanych spraw oraz dowodem rosnącego znaczenia samorządów w kraju, Zjednoczonej Europie i całym współczesnym świecie – powiedział gospodarz Konferencji, marszałek Marek Woźniak. W swoim wystąpieniu podkreślił on m.in. samorządowe tradycje Wielkopolski, które zadecydowały o historii oraz określają ważne miejsce regionu w europejskiej przyszłości.
Gratulując inicjatywy zorganizowania Konferencji, Grzegorz Schetyna – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiedział również, że rząd przygotowuje się do wyposażenia samorządów województw w nowe kompetencje i zadania. Działania te mają wpłynąć również na finansową samodzielność regionów. Planowanym zmianom swoje wystąpienie poświęcił również Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w MSWiA.
Doświadczeniami z okresu wprowadzania reform ustrojowych podzielił się z uczestnikami prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Premier RP w latach 1997-2001. Podkreślił on, że rozpoczęte przez jego rząd reformy w administracji samorządowej są nieodwracalne i znacznie usprawniły funkcjonowanie państwa.
– Zmiany, jakim w ciągu dziesięciolecia 1998-2008, podlegał samorząd województwa, wyglądają dziś spektakularnie. Obecna pozycja polskich województw jest silna, porównywalna do roli władz regionalnych w dużych krajach Europejskich – mówił z kolei prof. Michała Kulesza, w latach 1997-1999 pełnomocnik Rządu ds. reform ustrojowych Państwa.
Kolejny panelista, Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego, zwrócił uwagę na fakt, że zmiana pozycji ustrojowej polskich województw ma wyraźnie jakościowy charakter. – Regiony same decydują o swoich priorytetach, są partnerem w rozmowach na europejskim poziomie i potrafią przeforsować przed Warszawą i Brukselą swoje racje. Samodzielność polskich regionów stała się faktem – stwierdził Nawara.
źródło i fot.: umww.pl
Komentarze (0)