Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Ustawa o PPP już wkrótce

Ustawa o PPP już wkrótce
02.12.2008, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

– Jesteśmy na finiszu tworzenia nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Tak jak zapowiadaliśmy, jeszcze w tym roku będziemy mieć w Polsce nowe, lepsze prawo w tej dziedzinie – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld na konferencji "Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wiceminister Adam Szejnfeld poinformował, że nowe przepisy powstały w oparciu o anglosaski model prawa. – Ustawa o PPP ma ramowy charakter. Określiliśmy w niej jedynie granice, w ramach których będą poruszać się partnerzy prywatni i publiczni, realizując wspólne projekty – podkreślił wiceszef resortu gospodarki. Obowiązki stron regulować będzie umowa, a w szerszym zakresie kodeks cywilny. – Zgodnie z harmonogramem, Senat powinien przyjąć ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym w połowie grudnia br. – poinformował wiceminister.

Ustawa pozostawia wiele swobody partnerom publicznym i prywatnym przy zawieraniu i ustalaniu zakresu umowy. – Nie wprowadzamy mechanizmów oceny. Nie będzie też konieczności wykonywania kosztownych i biurokratycznych analiz – wyjaśnił wiceminister. To podmiot publiczny będzie decydował, czy dane zadanie chce wykonać samodzielnie, jako zlecenie publiczne, czy też w formie PPP. – Jedyne ograniczenie dotyczy administracji rządowej, przy przedsięwzięciach powyżej 100 mln zł – doprecyzował minister Szejnfeld. W takim przypadku stosowną zgodę będzie musiał wydać minister finansów.

Kolejną zaletą nowelizacji jest jej uniwersalny charakter, znajdujący zastosowanie zarówno w zarządzaniu, inwestycjach, jak i zadaniach typowych dla administracji publicznej. – Oprócz dróg, lotnisk, czy oczyszczalni ścieków, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego mogą powstawać i być zarządzane także szpitale i szkoły – powiedział wiceminister.

W opinii twórcy nowych przepisów, najtrudniejszą barierą przy stosowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego może okazać się strach i nieufność społeczeństwa. – W ostatnich latach współpraca administracji i biznesu była postrzegana jako coś niewłaściwego, korupcjogennego – zauważył wiceszef resortu gospodarki. Zadaniem rządu będzie więc pokazanie, że wspólne inwestycje partnerów publicznych i prywatnych są czymś pożądanym i korzystnym. – Widzimy to zresztą na przykładzie Wielkiej Brytanii, czy Francji, gdzie PPP jest z powodzeniem stosowane od wielu lat – podsumował wiceminister.

O powodach, dla których partnerstwo publiczno-prywatne jest chętnie wykorzystywane na zachodzie Europy opowiadała Irena Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. – W większości europejskich państw, PPP jest odpowiedzią rynku na potrzebę zwiększenia inwestycji w sferze usług publicznych, co wynika też z wieloletnich zaniedbań w latach realnego socjalizmu – powiedziała Irena Herbst. Dodała, że administracji brakuje środków publicznych na te cele i udział kapitału prywatnego staje się dobrym rozwiązaniem.

źródło: mg.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024