Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Warszawa: praski brzeg Wisły

Warszawa: praski brzeg Wisły
06.12.2009, o godz. 22:03
czas czytania: około 2 minut
0

6 km nowych ścieżek, ochrona cennych przyrodniczo gatunków roślin i zwierząt, wyznaczenie szlaków krajoznawczych oraz intensyfikacja sprzątania brzegów – oto plany dla praskiego nabrzeża Wisły na najbliższe miesiące.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Pierwszym krokiem jest ochrona naturalnych drzewostanów łęgowych. Wykonano już szczegółową inwentaryzację przyrodniczą terenu w celu wskazania sposobów ograniczenia rozwoju inwazyjnych obcych temu siedlisku drzew, które wkroczyły na te tereny. Gatunki drzew typu klon jesionolistny czy robinia akacjowa wypierają naturalne dla siedlisk łęgowych rodzime gatunki topól i wierzb. Ich ekspansja, w szczególności na odcinku centralnym rzeki, istotnie zubaża łańcuchy pokarmowe i naturalny sposób funkcjonowania terenów. Ze względu na agresywny wzrost ich eliminacja z tego terenu jest niezwykle trudna. Dlatego rozłożono prace na trzy lata, aby nie zaburzyć istniejącej równowagi ekologicznej, ponieważ drzewa te umiejętnie wykorzystują do własnego rozwoju osłabione naturalne ekosystemy.

Wycięcie drzew gatunków inwazyjnych ma  poprawić warunki przepływu wód powodziowych, które na odcinku centralnym miasta muszą przepłynąć przez ciasny „gorset warszawski” – czyli najwęższy odcinek doliny środkowej Wisły. W miejscach naturalnych wydeptanych przez mieszkańców szlaków zostaną rozsypane zrębkowane (pokawałkowane) ścięte gałęzie. Dzięki temu powstanie ponad sześciokilometrowy odcinek miękkich atrakcyjnych do biegania i spacerowania ścieżek.

Dotychczasowe prace porządkowe na ponad 100 ha, w ramach których zebrano prawie 40 000 m3 odpadów oznacza, że z brzegów Wisły zniknęło prawie 2000 ciężarówek najbardziej szkodliwych śmieci: gruzu czy ziemi z budów. Dalsze prace trwają zarówno na terenach bezpośrednio stykających się z brzegiem, jak i w sąsiedztwie (największe dzikie wysypisko w Warszawie przy. ul. Świderskiej na Białołęce) i będą kontynuowane także w latach przyszłych. Dotychczas pochłonęły prawie milion złotych.

Sukcesywna rekultywacja terenu wiąże się z jego zabezpieczaniem szlabanami w celu przeciwdziałania kolejnym podrzutom śmieci i gruzu. Planowanych jest 31 nowych szlabanów na wszystkich większych wjazdach nad rzekę, którymi wwożono nielegalnie śmieci i gruz. Po zabezpieczeniu tereny są sukcesywnie sprzątane i wyposażane w kosze na śmieci. W tym roku ustawiono 82 nowe kosze, wzdłuż całego brzegu Wisły. O utrzymanie czystości terenu dba Służba Brzegowa, która od przyszłego roku będzie obecna nad Wisła codziennie na we wszystkich dzielnicach wzdłuż Wisły.

źródło: um.warszawa.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024