– To szczególny sposób tworzenia kanalizacji deszczowej, niestety super drogi, bowiem 1 kilometr wybudowania kolektora kosztuje około 8 mln zł – mówi wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski. – Warto jednak zapłacić więcej, bo dzięki mikrotunelingowi unikniemy paraliżu komunikacyjnego, bowiem nie będzie konieczne rozkopywanie ulic i zamykanie ruchu.
Mikrotuneling wychodzi naprzeciw nowoczesnym tendencjom w dziedzinie podziemnej i bezkolizyjnej instalacji rur – przekonują fachowcy realizujący projekt. Tunel jest drążony za pomocą specjalnej tarczy przy jednoczesnym usuwaniu gruntu i wprowadzaniu rur tworzących rurociąg. Budowa rurociągu następuje bezwykopowo i jest całkowicie zdalnie sterowana z powierzchni przez operatora korzystającego z komputerowego systemu kontroli przebiegu przewiertu. Jej zaleta jest więc to że jako metoda bezinwazyjna nie powoduje chaosu w mieście, zniszczenia infrastruktury i przyrody na danym terenie. Do tej pory w Łodzi zastosowano ja tylko raz przy budowie niewielkiego odcinka kanalizacji przy ul. Brzezińskiej. Podobna metodą, jednak na znacznie większą skalę, zastosowano przy budowie kanału La Manche.
Budowa kolektora w al. Mickiewicza w rejonie skrzyżowania z al. Włókniarzy i al. Jana Pawła II zostanie zrealizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną w ramach Projektu Funduszu Spójności „Wodociągi i Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi II”. W ramach inwestycji powstanie ponad 5 km kanalizacji deszczowej oraz 2,5 km kanalizacji ogólnospławnej. Wszystkie kontrakty realizowane przez ŁSI zapewnia modernizację ponad 17 km istniejącej już kanalizacji deszczowej oraz wybudowanie 84 nowej.
źródło: uml.lodz.pl
Komentarze (0)