– Zmiany klimatu, z którymi mamy do czynienia mogą narastać stopniowo, ale mogą też przebiegać gwałtownie, a katastrofy są trudne do przewidzenia – powiedział wicepremier Pawlak. – Dobrze obrazuje to wypadek w kopalni Borynia. Żaden z czujników nie wykazał obecności metanu, a nastąpił wybuch – dodał.
– Nawet sceptycy nie zaprzeczają już ociepleniu klimatu. Pojawia się trzeci radykalny nurt ekspertów, którzy twierdzą, że zmiany klimatyczne mogą przybrać postać katastrofy – powiedział światowej sławy socjolog, doradca brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira, Anthony Giddens. – Konieczne są nie tylko działania państw, ale również innowacje w codziennym życiu – podkreślił. W tym kontekście Henryka Bochniarz, szef KPP „Lewiatan” i Boeinga na Europę wskazała na problem zakorkowanych miast i związanych z tym zanieczyszczeń.
– To też pytanie o to, jaki model rozwoju preferujemy. Nie musimy się tak bardzo koncentrować w metropoliach. W największych miastach mogą być skupione lotniska, uczelnie wyższe, czy teatry i filharmonie, ale miejsca pracy mogą być rozproszone w promieniu kilkudziesięciu kilometrów tak, żeby do pracy dojeżdżać 20-30 km a nie 100 czy 150 – podkreślił znaczenie zrównoważonego rozwoju wicepremier Pawlak.
– Polska w ciągu ostatnich kilkunastu lat zredukowała swoją emisję aż o 40 proc. Dzisiejsza gospodarka może rozwijać się bez zbytniego obciążania klimatu – wyjaśnił wiceszef rządu. – Przy okazji tegorocznej konferencji klimatycznej w Poznaniu, chcemy zorganizować spotkanie krajów, które odpowiadają za największą ilość emisji gazów cieplarnianych. Pragniemy zaprosić też liderów globalnych korporacji sektorów energochłonnych tj. stal, cement, energetyka, aby zaproponować globalne porozumienia sektorowe – zadeklarował wicepremier Pawlak. Dodał, że będą to uzgodnienia między przemysłami co do stosowanych technologii i podejścia do ochrony klimatu, a nie tylko porozumienia wskaźnikowe.
– Dla Polski podstawą są czyste technologie węglowe. Surowiec ten jest tańszym i stabilniejszym paliwem od ropy. Świadczy o tym 4 proc. inflacja w Polsce w czasie gwałtownie rosnących cen ropy na świecie – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Zwrócił uwagę, że coraz większą rolę będą też odgrywać odnawialne źródła energii i że istotne z punktu widzenia ochrony klimatu jest oszczędzanie energii.
źródło: mg.gov.pl
Komentarze (0)