Rząd polski, przywiązując wagę do zmniejszenia energochłonności przemysłu w oparciu o najlepsze doświadczenia innych krajów, rozpoczął w 1996 r. współpracę z Japonią, światowym liderem w zakresie efektywności energetycznej w przemyśle. Rezultatem wieloletniej współpracy z partnerami japońskimi stało się utworzenie na wzór podobnych ośrodków działających w niektórych krajach azjatyckich oraz Turcji Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej (PJCEE).
Po kilkuletnich przygotowaniach, pomiędzy Rządami Polski i Japonii, w dniu 4 listopada 2003 roku, nastąpiła wymiana not dyplomatycznych dotyczących realizacji projektu. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. wraz z Japońską Agencją Współpracy Międzynarodowej (JICA) zostały instytucjami realizującymi projekt. Oficjalnie projekt rozpoczął się w dniu 1 lipca 2004 roku.
W fazie uruchomienia i trwania projektu Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. ściśle współpracowała z Instytutem Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W ramach umowy o współpracy wydzielona część Instytutu stała się siedzibą Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej, Centrum rozpoczęło swoją działalność w dniu 20 czerwca 2005 roku.
Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej jest ośrodkiem szkoleniowym i doradczym dla małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Posiada wykwalifikowaną kadrę polskich specjalistów z zakresu efektywności energetycznej, którzy w okresie trwania projektu wspólnie z japońskimi ekspertami wypracowywali formułę działalności Centrum. PJCEE posiada unikalne, nowoczesne laboratorium szkoleniowe efektywności energetycznej. Wyposażone jest w sześć stanowisk urządzeń używanych w większości polskich zakładach przemysłowych. Są to: pompa, sprężarka, wentylator, kocioł parowy, odwadniacze systemów parowych, palnik gazowy. Laboratorium jest sukcesywnie poszerzane o nowe urządzenia.
Prowadzone przez Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej szkolenia dla kadry zarządzającej, technicznej i menadżerów ds. energii umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej i wskazują możliwości, jakie daje efektywne zarządzanie energią w zakładach przemysłowych. W latach 2005-2008 w PJCEE odbyły się 42 szkolenia, w których uczestniczyło ponad 570 osób. Centrum świadczy również usługi szkoleniowe dla osób z zagranicy. W 2007 roku w szkoleniach wzięli udział menadżerowie z Rosji, Ukrainy i Uzbekistanu. Wyniki przeprowadzonych ankiet wśród uczestników potwierdzają wysoką ocenę prowadzonych przez PJCEE szkoleń.
W 2008 roku Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej włączyło się w realizację projektów unijnych skierowanych do przemysłu. Jednym z nich jest projekt EUREM (European Energy Manager). Szkolenie European Energy Manager prowadzone jest równolegle w dwunastu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, według ujednoliconego programu i na takich samych zasadach. Każdy uczestnik otrzymuje na koniec szkolenia tytuł Europejskiego Menadżera ds. Energii. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. jako jedyna polska instytucja jest uprawniona do prowadzenia tego programu szkoleniowego w Polsce.
W ramach oferty skierowanej do małych i średnich przedsiębiorstw Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej świadczy usługi doradcze w zakresie przygotowania tzw. wstępnych audytów energetycznych, które są punktem wyjścia do podjęcia dalszych działań na rzecz przygotowania i wdrożenia programu optymalizacji zużycia energii.
W okresie trwania projektu zostało przygotowanych 17 audytów dla przedsiębiorstw m.in. z przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, maszynowego, hutniczego, metalowego, papierniczego, samochodowego, spożywczego, górnictwa oraz przedsiębiorstw ciepłowniczych i komunalnych.
Promocji zagadnień związanych z racjonalnym gospodarowaniem energią w zakładach przemysłowych służyły organizowane w PJCEE tzw. „Drzwi Otwarte”, połączone z wykładami tematycznymi ekspertów japońskich. ”Drzwi Otwarte” odbyły się ośmiokrotnie. Inną formą poszerzania wiedzy w zakresie efektywności energetycznej w przemyśle były organizowane konferencje z cyklu „Efektywność energetyczna niższe koszty w przemyśle”, które odbyły się trzykrotnie. W obu formach tych działań uczestniczyło ponad 600 osób.
W dniu 5 grudnia 2005 r. po raz pierwszy do Polski przyjechał Komisarz UE ds. Energii Andris Piebalgs. W czasie swej jednodniowej wizyty odwiedził Centrum. Wizyta Komisarza w PJCEE była wyrazem poparcia i uznania dla rządu polskiego i Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. w zakresie podejmowanych działań na rzecz racjonalnego użytkowania energii. Komisarz A. Piebalgs podkreślił, że jest to jedna z cennych inicjatyw nie tylko obu krajów, ale również Komisji Europejskiej.
W ciągu kilku lat realizacji projektu, Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej wypracowało skuteczną formułę działania, ofertę usług szkoleniowych i doradczych, poszerzyło krąg współpracujących z Centrum firm i instytucji. Daje to podstawę do jego dalszego funkcjonowania i rozwoju po zakończeniu projektu. Po wejściu w życie przygotowywanej obecnie przez Ministerstwo Gospodarki Ustawy o efektywności energetycznej, PJCEE będzie służyło swoją wiedzą i doświadczeniem przy wdrażaniu jej zapisów. Centrum jako laboratorium i placówka szkoleniowa działająca w oparciu o doświadczenia japońskie planuje podjęcie współpracy z innymi organizacjami w krajach europejskich zajmującymi się efektywnością energetyczną oraz ochroną klimatu i środowiska.
źródło: KAPE SA
Komentarze (0)