Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Ustawa o OZE: test na niezależność Senatu

Ustawa o OZE: test na niezależność Senatu
Urszula Wojciechowska, Marta Siatka
05.02.2015, o godz. 15:25
czas czytania: około 3 minut
0

Podczas czwartkowo-piątkowego posiedzenia Senatu RP rozpatrywana będzie „poprawka prosumencka”  do Ustawy o OZE. Jeśli poprawka zostanie przyjęta to prosumenci będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy FiT przy zakupie i montażu mikroinstalacji, a Senat zyska w opinii obywateli jako nie poddający się presji politycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Na środowym połączonym posiedzeniu połączonych Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska senatorowie poparli wniosek Ministerstwa Gospodarki i przyjęli projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii bez tzw. poprawki Bramory. Poprawka, zaproponowana podczas posiedzenia Sejmu 16 stycznia przez posła Artura Bramorę, dotyczy wprowadzenia stałych taryf gwarantowanych za sprzedaż do sieci energii produkowanej w instalacjach prosumenckich (domowe mikroinstalacje OZE o mocy do 10 kW) obowiązujących w okresie 15 lat od momentu uruchomienia produkcji energii.

W środę mimo licznych sprzeciwów przedstawicieli branży OZE oraz wcześniejszych zapewnień o poparciu poprawki przez Polskie Stronnictw Ludowe, resort kierowany przez szefa PSL Janusza Piechocińskiego podtrzymał w Senacie wniosek Ministerstwa Gospodarki  i odrzucił poprawkę o przyjęciu taryf gwarantowanych dla prosumentów. Pomimo, że poprawka została wcześniej z powodu błędów legislacyjnych skorygowana przez posła Bramorę.

Wszystkie bieżące postulaty przesłane do Senatu popierające poprawkę Bramory rozpatrywane podczas posiedzenia połączonych Komisji Senackich Gospodarki i Środowiska, będącego kontynuacją  posiedzenia z 29.01.15 w sprawie ustawy  o OZE można znaleźć TUTAJ.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wyraża zaniepokojenie w związku z działaniami Ministerstwa Gospodarki, które mają na celu wykazanie potencjalnego zagrożenia jakie niesie zaakceptowanie „poprawki prosumenckiej” w Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii.

Opublikowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) koreferat do wybranych aspektów prezentacji Ministerstwa Gospodarki przedstawionej podczas posiedzenia połączonych komisji senackich wykazał m.in. niepokojące różnice w ocenie kosztów i analizie ekonomicznej. Zdaniem IEO są one znacząco zawyżone, a argumentacja Ministerstwa Gospodarki w sprawie odrzucenia poprawki prosumenckiej oparta jest na wątpliwych założeniach. W podsumowaniu koreferatu czytamy: „Opóźnienie wdrożenia ustawy o charakterze prosumenckim jest równoznaczne z hamowaniem innowacyjności w obszarze energetyki i całej gospodarki. Prawo nie może być narzędziem blokady rozwoju nowych technologii. Poprawka prosumencka jest tym co broni, generalnie słabą, ustawę o odnawialnych źródłach energii.”

Zdaniem PORT PC, koncerny energetyczne postulują o odrzucenie „poprawki prosumenckiej”, ponieważ w energetyce obywatelskiej widzą ogromne zagrożenie dla ich pozycji monopolistycznej. Jednocześnie – jak twierdzi PORT PC – ze strony Ministerstwa Gospodarki pojawiają się nierzetelne argumenty wobec prosumentów i wpływu taryf gwarantowanych na gospodarkę.

W obronie prosumentów grupa Energetyka Obywatelska przygotowała petycję do Senatu RP. Pod petycją podpisało się kilkadziesiąt organizacji, instytucji i firm oraz ponad 3000 obywateli. PORT PC wyraża nadzieję, że senatorowie nie będą obojętni na głos społeczeństwa dotyczący energetyki obywatelskiej. Organizacja podkreśla, że rosnące poparcie petycji świadczy o tym, że Polacy domagają się wolności w sferze energetyki i nie chcą być tylko biernymi odbiorcami w państwowym monopolu.

Pełna treść koreferatu IEO znajduje się TUTAJ.

Ustawa wraz z poprawką “prosumencką” będzie głosowana podczas bieżącego plenarnego posiedzenia Senatu. Transmisja dostępna jest TUTAJ.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024