Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Eksperci oceniają. Nastąpi znaczący wzrost mocy w OZE.

Eksperci oceniają. Nastąpi znaczący wzrost mocy w OZE.
Barbara Krawczyk
06.02.2015, o godz. 10:55
czas czytania: około 2 minut
0

Globalna moc zainstalowana energetyki odnawialnej do 2025 r. zwiększy się ponad dwukrotnie. Najnowsze badanie rynkowe przeprowadzone przez firmę doradczą Frost&Sullivan prognozuje wzrost mocy zainstalowanej OZE z 1566 GW w 2012 r. do 3203 GW w 2025 r., przy średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie 5,7%.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Swoje analizy eksperci opublikowali w raporcie pt. „Prognozy rynku energii odnawialnej przeprowadzone w 2014 roku” (ang. Annual Renewable Energy Outlook 2014).

Dynamiczny rozwój PV

Najszybciej wzrośnie fotowoltaika, której udział  – zdaniem ekspertów – osiągnie poziom 33,4% całości nowych mocy w energetyce odnawialnej. Na drugim miejscu znajdzie się energetyka wiatrowa z udziałem 32,7%, a na kolejnym hydroenergetyka, której udział w rynku energii odnawialnej wyniesie 25,3%. Na pozostałe technologie odnawialne przypadnie 8,6% nowych zdolności.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki (z 93,7 GW w 2012 r. do 668,4 GW w 2025 r.) i związany z tym znaczny spadek cen w obrębie tej technologii znacząco osłabi perspektywy wzrostu rynku skoncentrowanej energii słonecznej.

Z kolei zdolności wytwórcze elektrowni wodnych na świecie w latach 2012-2025 wzrosną z 1085 GW do 1498 GW. Do ich rozwoju najbardziej przyczynia się Chiny, Turcja, Brazylia, Wietnam, Indie i Rosja. Rynek morskiej energetyki wiatrowej będzie się rozwijał wolniej niż oczekiwano w związku ze słabnącym wsparciem politycznym w Europie. Globalne zdolności w energetyce wiatrowej wzrosną w analizowanym okresie z 279 GW do 814 GW dzięki rozwojowi nowych zastosowań dla małych turbin wiatrowych.

Jeżeli chodzi o energetyczne wykorzystanie biomasy, wiodącym regionem pozostanie Europa, mimo że nowe zdolności w tym segmencie zlokalizowane są w Azji Południowo-Wschodniej, Australii, Ameryce Północnej, Turcji, Islandii i Kenii. Energetyka morska ma być natomiast szeroko realizowana po 2025 r.

Potencjał krajów rozwijających się

Jak oceniają eksperci na perspektywy dla rynku OZE negatywnie wpływają trudności gospodarcze w wielu regionach świata. Szczególnie chodzi o brak programów wsparcia, które są niezbędnym warunkiem opłacalności wielu instalacji wytwarzania energii odnawialnej do momentu osiągnięcia parytetu sieciowego. Jednakże w ostatnim dziesięcioleciu doszło do znacznych zmian w polityce dotyczącej energetyki odnawialnej. Wcześniej mniej niż 50 krajów na całym świecie stosowało politykę wspierania OZE, dziś jest ich już ponad 130. – Siłą rzeczy następuje więc stopniowy wzrost udziału państw rozwijających się w rynku energetyki odnawialnej – twierdzi Harald Thaler, dyrektor zespołu ds. energetyki z londyńskiego biura Frost & Sullivan. I dodaje, że ze względu na urbanizację, rosnące zaludnienie, zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego i silny rozwój gospodarczy, regiony takie jak Azja, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka mają coraz większy udział we wzroście potencjału OZE. Kraje rozwijające się stosują technologie energetyki odnawialnej na coraz bardziej masowym poziomie ze względu na spadek kosztów wynikający z innowacji technicznych i korzyści skali z ich masowego wdrożenia.

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024