Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Doinwestowana Małopolska

Doinwestowana Małopolska
al
11.02.2015, o godz. 10:08
czas czytania: około 2 minut
0

Koszt inwestycji planowanych w gospodarce wodnej Małopolski i Podkarpacia, mających na celu poprawę stanu wód, oszacowano na ponad 3 mld złotych. Informację tę podano wczoraj na krakowskiej konferencji regionalnej, podczas której omawiano aktualizację planów gospodarki wodnej na obszarach dorzeczy w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW), Witold Sumisławski, uznał: – Naszym priorytetem, na obszarze administrowanym przez RZGW w Krakowie, jest osiągnięcie celów środowiskowych dla wód powierzchniowych i podziemnych. Właśnie na inwestycje w tym obszarze przeznaczymy aż 3,3 mld zł. Jest to absolutnie konieczne, by spełnić wymagania unijne w zakresie dobrego stanu wód. Sumisławski dodał, że planowane działania zapisano w Programie wodno-środowiskowym kraju, natomiast środki na ten cel znalazły się budżecie państwa oraz UE. Aż 2,35 mld zł  z tej kwoty planuje się przeznaczyć na potrzeby związane z realizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.

Już w tzw. Ramowej Dyrektywie Wodnej (Dyrektywa 2000/60/WE Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2000 r.) uznano, że to właśnie poprawa stanu zasobów wodnych jest jednym z kluczowych celów UE w obszarze gospodarki wodnej. Do końca 2015 r. (w niektórych przypadkach do 2027 r.)  dyrektywa przewiduje, aby wody powierzchniowe utrzymały/osiągnęły dobry stan tak ekologiczny, jak i chemiczny, natomiast w przypadku wód podziemnych wymagane jest utrzymanie/osiągniecie odpowiedniego stanu chemicznego i ilościowego. W celu wypełnienia tych zobowiązań aktualizowane są plany gospodarowania wodami (aPGW).

Obecny na konferencji Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, określił te plany mianem konstytucji wodnej i postulował: –  Musimy te dokumenty przygotować najlepiej jak tylko jest to możliwe. Minister dodał: –  Gospodarowanie wodami to nie tylko plany, ale przede wszystkim odpowiednie ramy prawne, porządkujące strukturę organizacyjną z jednoznacznym przypisaniem zadań oraz racjonalny, spójny i efektywny system finansowania oparty na już istniejących opłatach za korzystanie z wód. Stanisław Gawłowski, przedstawiając założenia Prawa wodnego i reformy gospodarki wodnej w Polsce podkreślił: – Bez tych zmian realizacja Planów będzie bardzo trudna.

Plany gospodarowania wodami na obszarach 10 dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Jarftu, Łaby, Niemna, Pregoły, Świeżej i Ücker, Witold Sumisławski poddał konsultacjom społecznym. Co to oznacza? Każdy może wyrazić swoją opinię – np. wypełniając ankietę na stronie www.apgw.kzgw.gov.pl.

Pojawiła się również, towarzysząca konsultacjom społecznym, kampania informacyjna „Niezawodne plany”. Towarzyszyć jej będzie Krajowe Forum Wodne, szereg konferencji i spotkań konsultacyjnych. Na pierwszy kwartał 2015 r. zaplanowano ich w sumie aż 22, m.in. w Szczecinie, Sejnach, Giżycku, Ustrzykach Dolnych, Gliwicach, Przemyślu, Suwałkach, Bezledach, Olsztynie oraz Bydgoszczy. Pokłosie konsultacji społecznych oraz kampanii informacyjnej  w postaci uwag, opinii i wniosków zarówno od osób prywatnych, jak i instytucji będzie zbierane do 22 czerwca 2015 r. Po ich  zatwierdzeniu przez stronę rządową trafią do akceptacji Komisji Europejskiej.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024