Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Budowa SUW w Elektrowni Opole za 286 mln zł

Budowa SUW w Elektrowni Opole za 286 mln zł
mat
13.02.2015, o godz. 0:00
czas czytania: około 2 minut
0

Do końca maja 2018 r. w Elektrowni Opole zostanie wybudowana stacja uzdatniania wody. Jej docelowa wydajność planowana jest na blisko 180 tys. m3 na dobę, co odpowiada dobowemu przygotowaniu wody przez Wodociągi Warszawskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Realizację inwestycji wartej 286 mln zł powierzono konsorcjum firm: Seen Technologie – lider oraz jego partnerzy – Instal Warszawa i Elemont Brzezie. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oddział Elektrownia Opole podpisało umowę z wykonawcami 4 lutego 2015 r. w Opolu. Podpisy złożyli dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek i jej dyrektor techniczny Tadeusz Plaminiak, oraz reprezentujący konsorcjum Rafał Lipiński, prezes zarządu Seen Technologie.

Stacja będzie produkowała wodę wstępnie uzdatnioną do uzupełniania obiegów chłodzenia bloków 1-6 i wodę zdemineralizowaną do obiegów kołowych tych bloków. – Woda pompowana z ujęcia na rzece Mała Panew zostanie wstępnie dezynfekowana, po czym koagulowane będą zawarte w niej zanieczyszczenia. Metoda flotacji ciśnieniowej pozwoli na oddzielenie powstałego osadu od wody. Po flotacji do wody dodawany będzie pylisty węgiel aktywny czego skutkiem będzie usunięcie resztek zanieczyszczeń organicznych – wyjaśnia Iwona Paziak, Rzecznik Prasowy PGE GiEK S.A. Filtracja na filtrach żwirowych będzie ostatnim etapem obróbki wstępnej. Po nim przefiltrowana woda zostanie zmagazynowana w zbiorniku, z którego zasilany będzie obieg chłodzenia bloków 1-6 i stacja demineralizacji wody.

Stacja demineralizacji, której technologia będzie oparta o procesy membranowe, planowo ma produkować 7,2 tys. m3 wody na dobę. – W pierwszym etapie woda zostanie poddana procesowi ultrafiltracji ciśnieniowej, w której usuwane z niej będą wszystkie zawiesiny i substancje koloidalne. Tak przygotowana ma być poddawana procesowi demineralizacji w procesie odwróconej osmozy i końcowej obróbki na wymiennikach dwujonitowych – tłumaczy I. Paziak.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024