Zakończenie inwestycji pn. „Budowa Kolektora Ogólnospławnego 2200 mm wraz z przelewem burzowym w al. Niepodległości” planowane było na 20 kwietnia br. Duże znaczenie dla przyspieszenia robót budowlanych miała sprzyjająca aura. Bardzo dobrze funkcjonowała także współpraca między gestorami poszczególnych sieci kolidujących z budowanym kolektorem. Na wysokości zadania stanął wykonawca. – Konsorcjum firm Molewski. i P.W. HYDROBUD zasługuje na uznanie za sprawną organizację budowy i szybkie reagowanie przy występowaniu problemów w trakcie realizacji inwestycji. Z pewnością dużą motywacją była też perspektywa zdobycia dodatkowych pieniędzy za szybsze skończenie inwestycji – podkreśla Agnieszka Gabrysiak, koordynator projektu.
Inwestycja warta ok. 19 mln zł realizowana była w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – Etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach POIiŚ. Efektem prac jest powstanie 520 m kolektora sanitarnego o średnicy 2,2 m oraz dwóch kanałów równoległych o łącznej długości 238 m (średnica 1,4 m i 1,5 m), a także przelew burzowy.
Prace budowlane, realizowane były na odcinku stanowiącym ważny ciąg komunikacyjny Poznania – od skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Solną i Nowowiejskiego do ul. Generała Tadeusza Kutrzeby i ul. Księcia Józefa. Znajduje się tam kilka istotnych obiektów, takich jak szkoła podstawowa, nowo budowany Urząd Marszałkowski, a także remontowane Centrum Akademickie „Polonez”. Aby zminimalizować uciążliwość przedsięwzięcia wykonawca musiał umiejętnie poprowadzić objazdy, dokładnie zabezpieczyć teren budowy oraz skoordynować postępy prac z komunikacją autobusową.
Al. Niepodległości w Poznaniu to trudny teren inwestycyjny także ze względu na obecność historycznych zabudowań. – Ulica jest elementem zabytkowego Ringu Stubbena, co oznacza że wykonawca musiał brać pod uwagę restrykcyjne warunkami stawiane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z kolei pod ziemią musiał liczyć się ze znaleziskami archeologicznymi, takimi jak pozostałości po elementach XIX-wiecznych pruskich fortyfikacji – wyjaśnia Agnieszka Gabrysiak.
Głównym celem inwestycji było usprawnienie działania systemu kanalizacji ogólnospławnej lewobrzeżnej części Poznania oraz zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku intensywnych opadów deszczu. Nowy kolektor ma m.in. zmniejszyć prawdopodobieństwa zalania obszaru poznańskiego Starego Rynku. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi zmiana układu przepływu ścieków w systemie kanalizacyjnym, co spowoduje m.in. zwiększenie jego przepustowości. – Obecnie w przypadku wystąpienia większej ilości wód deszczowych i ścieków w systemie w celu zapewnienia efektywnego i bezpiecznego zarządzania przepływem następują zrzuty ścieków na przelewach burzowych – tłumaczy Agnieszka Gabrysiak. Realizacja inwestycji i zarządzenie przepływem ścieków przez wybudowany kolektor ma umożliwić ograniczenie ilości zrzutów ścieków na przelewach burzowych.
Komentarze (0)