Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

PIGEOR: Energetyka rozproszona szansą dla Polski

PIGEOR: Energetyka rozproszona szansą dla Polski
Beata Wiszniewska, PIGEOR
27.02.2015, o godz. 6:55
czas czytania: około 3 minut
0

Dynamicznie zachodzące zmiany technologiczne pozwalają na odchodzenie od monopolistycznych struktur wielkoskalowych i budowanie systemów rozproszonych, wykorzystujących naturalne, odnawialne źródła energii - twierdzi Beata Wiszniewska, dyrektor generalny Polskiej Izba Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Postęp technologiczny powoduje zmiany funkcjonowania ludzi i budowanych przez nich struktur. Wpływa także na ewoluowanie systemu energetycznego, który przez dziesiątki lat rozwijał się wokół wielkogabarytowych struktur, bazujących na paliwach kopalnych, połączonych rozbudowaną siecią przesyłową. Jednak paliwa kopalne wyczerpują się, a te, z których możemy jeszcze korzystać, są coraz trudniejsze do pozyskania i tym samym coraz bardziej kosztowne. Energetyka wielkoskalowa powoduje także znaczne zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim zmiany klimatu. Dodatkowo, jak wszystkie systemy monopolistyczne, energetyka konwencjonalna rozbudowuje nadmiernie swoje struktury i boryka się z coraz większymi trudnościami natury ekonomicznej.

Problemy związane z funkcjonowaniem energetyki wielkoskalowej motywują świat do szukania innych rozwiązań, inwestowania w nowe technologie i nowe systemy, które w perspektywie wieloletniej mogą stanowić alternatywę dla energetyki konwencjonalnej. Dynamicznie zachodzące zmiany technologiczne pozwalają na odchodzenie od monopolistycznych struktur wielkoskalowych i budowanie systemów rozproszonych, wykorzystujących naturalne, odnawialne źródła energii.

W Polsce ten trend jest słabo zauważany przez rząd i większość polityków, jednak energetyka rozproszona bazująca na źródłach odnawialnych rozwija się pomimo braku wsparcia. Dzieje się tak, bo jest bardziej elastyczna, pozwala na szybkie reagowanie na zmienne zapotrzebowanie na energię, umożliwia wykorzystanie lokalnych źródeł, takich jak woda, słońce i wiatr, zdecydowanie mniej oddziałując na środowisko naturalne niż energetyka konwencjonalna. Jednocześnie dzięki stosowaniu nowych technologii zapewnia nie tylko nowe miejsca pracy, ale także impuls do rozwoju gospodarczego, szczególnie na poziomie lokalnym i regionalnym.

Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej dostrzega zachodzące zmiany i pojawiające się nowe możliwości, zdaniem członków Izby energetyka rozproszona jest najlepszym długofalowym rozwiązaniem dla polskiej energetyki. Na styczniowym Walnym Zgromadzeniu członkowie Izby podjęli decyzję o rozszerzeniu profilu i zmianie nazwy na Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej – PIGEOR.

Konieczne zmiany systemowe

PIGEOR będzie jak zawsze apelował o zmianę podejścia do spraw energetycznych, o rozpoczęcie prawdziwej debaty na temat przyszłości energetyki i budowanie realistycznej, ale też ambitnej strategii polskiej energetyki, tworzącej solidne fundamenty dla przyszłego rozwoju gospodarczego kraju i zwiększającej jego bezpieczeństwo energetyczne.

Zdaniem PIGEOR-u, zmiany systemowe są nieuniknione i będą następowały bez względu na sprzeciw wielkoskalowej energetyki konwencjonalnej, walczącej o utrzymanie dominującej, monopolistycznej pozycji na rynku, i brak wsparcia ze strony rządu. A moment na zmianę wydaje się doskonały – polski system energetyczny jest zdekapitalizowany, 60% jednostek wytwórczych i 80% sieci 220 kV ma ponad 30 lat i nie spełnia nowych wymagań środowiskowych.

Ponadto 30% krajowej sieci dystrybucyjnej wymaga wymiany. Jeśli dodamy do tego problemy górnictwa, to możemy mówić o poważnym kryzysie, ale z drugiej strony jest to szansa na zmianę podejścia. Właśnie teraz! Rząd powinien mieć odwagę i podjąć decyzję o zmianie systemowej, zanim proces wymknie się spod kontroli, bo przecież transformacja oparta na strategicznym planie rozwoju energetyki byłaby bardziej efektywna i stanowiłaby szansę na traktowanie energetyki konwencjonalnej borykającej się z trudnościami jako technologii pomostowej. Jeżeli natomiast państwo upierać się będzie przy promocji dotychczasowego nieefektywnego modelu, proces ten i tak przebiegnie, tylko może się okazać bardziej kosztowny i bolesny, w szczególności dla dużych korporacji energetycznych i odbiorców końcowych.

Beata Wiszniewska
dyrektor generalny, PIGEOR

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024