Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Samowystarczalna gmina? Zobacz jak to robią w Kisielicach

Samowystarczalna gmina? Zobacz jak to robią w Kisielicach
uw
02.03.2015, o godz. 11:22
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska w ramach nagrody ManagEnergy, przyznanej w 2014 r. Kisilicom, sfinansowała film promujący ekologiczne i efektywne metody wytwarzania energii w tej gminie. Pod koniec lutego zaprezentowano go podczas dużej konferencji branżowej w Brukseli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Konferencja „Heating and cooling in the european energy transition”, która odbyła się w ostatnich dniach lutego w Brukseli, poświęcona była ekologicznym i efektywnym metodom wytwarzania energii. Jednym z punktów programu była emisja krótkiego filmu o samowystarczalnej energetycznie gminie Kisielice, którego produkcję sfinansowała KE.

Kisielice są niewielkim miastem woj. warmińsko-mazurskim, ale pionierskie rozwiązania energetyczne jakie wdrożyły mogą stanowić wzór dla całej Polski. Na terenie gminy wybudowane zostały elektrownie wiatrowe, kotłownie biomasowe, elektrownie na biogaz, a planowana jest jeszcze instalacja ogniw fotowoltanicznych. Kilka lat temu miejscowe kotłownie emitowały rocznie nawet  ok. 1200 ton CO2, w efekcie konsekwentnie realizowanych inwestycji emisja dwutlenku węgla spadła do zera. Ekologiczna polityka gminy jest również korzystna dla mieszkańców, nie tylko płacą mniej za energię, ale też mogą czerpać zyski z dostarczania surowców do biogazowni.

Sieć ciepłownicza Kisielic została podłączona do przemysłowego bojlera biomasy (o mocy 6 MW), zasilanego lokalnie skupowaną słomą zbożową. Sieć dostarcza energię do 250 budynków i służy ponad 90% populacji Kisielic. Projekt opierał się o pożyczkę rządową, budżet własny gminy i małą dotację. Dochody z opodatkowania farmy wiatraków oraz granty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wsparły następny etap rozbudowy sieci.

W grudniu 2013 r. Kisielice wzbogaciły się o dodatkowy strumień ciepła wraz z ukończeniem elektrowni na biomasę. Wytwarza ona jeden megawat ciepła i jeden megawat prądu opierając się o kiszonkę kukurydzianą skupowaną lokalnie, co przekłada się na zarobki dla miejscowych rolników. Ciepło odpadowe jako produkt uboczny pracy elektrowni zasila miejscowość w gorącą wodę podczas sezonu letniego. Biogazownię sfinansowano dzięki grantom i prywatnym środkom.

Wytwarzanie energii zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i niskiej emisyjności w ciepłownictwie i chłodnictwie staje się coraz ważniejszym obszarem polityki Unii Europejskiej. W najbliższych latach z UE popłyną znaczne środki finansowe dla jednostek samorządowych i przedsiębiorstw, które będą inwestowały w tworzenie odnawialnych źródeł energii, kogenerację energetyczną i inteligentne zarządzane sieci. Między 2014 a 2020 Europejski Fundusz Strukturalny i Inwestycyjny przeznaczy na te cele ponad 38 miliardów euro, w tym 8 mld dla Polski.

Zobacz film o samowystarczalnej energetycznie gminie Kisielice

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024