Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Historyczna inwentaryzacja w Parku Śląskim

Historyczna inwentaryzacja w Parku Śląskim
jw
10.03.2015, o godz. 12:41
czas czytania: około 2 minut
0

Specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentowali efekty kilkuletniej inwentaryzacji drzewostanu Parku Śląskiego w Chorzowie. Zarysowali także możliwe kierunki pielęgnacji parkowej zieleni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Okazuje się, że w Parku Śląskim jest dzisiaj kilkukrotnie więcej drzew, niż planowali projektanci (profesor Władysław Niemirski był głównym projektantem założenia), wiele z nich to okazy unikalne na skalę kraju, a cały projekt to na starym kontynencie modelowy przykład rekultywacji terenów poprzemysłowych. – Od kilku miesięcy pracujemy też nad nową strategią rozwoju tego obiektu, która zaprojektuje jego przyszłość może nie na ponad pół wieku, ale co najmniej na najbliższą dekadę – zaznacza Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego.

Specjaliści z SGGW przygotowali pierwszą w historii inwentaryzację parkowej zieleni. – A taki dokument powinien powstawać co dekadę, bo roślinność zmienia się bardzo dynamicznie – podkreśla dr hab. Elżbieta Myjak-Sokołowska, kierownik zespołu naukowców z Warszawy. Z przygotowanej przez fachowców inwentaryzacji wynika m.in. że w znakomitej większości udało się zrealizować założenia projektowe, a na terenie parku rośnie wiele wspaniałych okazów drzew, które kwalifikują się rozmiarami do pomników przyrody. Park Śląski to dziś najwybitniejsze powojenne założenie parkowe w kraju. – Jeżeli chodzi o szatę roślinną, to cały czas ulega przekształceniom, co z kolei wymaga zrównoważonej ingerencji, bo przemiany nie zawsze idą w dobrą stronę – podkreśla z kolei dr Jan Łukaszkiewicz, jeden z autorów inwentaryzacji. – Musimy zadać sobie pytanie, w jakim kierunku chcemy iść. Albo nie robimy nic, zostawiając praktycznie las, albo zmierzamy do stworzenia Central Parku Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje.

Specjaliści z SGGW zaobserwowali niepokojące zjawiska, które wynikają m.in. z braku wcześniejszych opracowań na temat parkowej roślinności. – Jednym z nich jest wkraczanie gatunków inwazyjnych i nadmierna sukcesja. Mamy wrażenie, oceniając obecny stan, że pielęgnacji przez te 60 lat było zbyt mało – przyznaje dr Łukaszkiewicz i dodaje, że kolejnym krokiem powinno być opracowanie operatu pielęgnacyjnego, aby dokładnie wskazać etapy przekształcania struktury przestrzennej parku. – Pielęgnacja również polega na usuwaniu drzew. Czasem, ze względów pielęgnacyjnych, aby ratować cenny gatunek drzewa, trzeba zastanowić się nad poświęceniem innego.

Inwentaryzacja zieleni wykazała, że w części wypoczynkowej parku drzewostany są złożone głównie z tzw. gatunków pionierskich. Na obszarze ok. 70 ha zachodzą jednak procesy, gdzie drzewa wyraźnie ustępują. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku silnej wichury (która może się zdarzyć), kilka hektarów drzewostanu parku może ulec uszkodzeniu. – Dlatego te kruche drzewa trzeba pielęgnować, zmieniać ich układ gatunków i wieku, doprowadzać do stanu, aby były niższe, bardziej krępe, miały bardziej rozłożyste korony. Wtedy takie kataklizmy są mniej szkodliwe – podkreśla Łukaszkiewicz.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024