Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wespół w zespół - dla parku

Wespół w zespół - dla parku
Beata Tokarz
14.03.2015, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Już po raz piąty w przygranicznych Brodach odbywa się Międzynarodowe Polsko-Niemieckie Seminarium Parkowe. Od dziś do niedzieli w małej miejscowości spotka się ok. 200 ochotników z Polski i Niemiec, by odnawiać zabytkowy park przypałacowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Wolontariusze pod okiem fachowców karczują samosiejki, wytyczają ścieżki, grabią liście, usuwają suche konary. Obok siebie pracują uczniowie lokalnych szkół, wykładowcy i studenci uczelni z Sulechowa oraz Zielonej Góry, emeryci z Drezna czy Berlina, mieszkańcy całej gminy Brody.

Inicjatywa ruszyła w 2009 r. za sprawą młodego Niemca Claudiusa Wecke, który pisał pracę dyplomową o parku w Brodach. Postanowił, że projekt rewaloryzacji nie pójdzie do szuflady. Zrealizować go można było jednak tylko przy współudziale mieszkańców. Stąd też pomysł na seminaria parkowe. Pierwsze z nich odbyło się w październiku 2009 r. Spodziewano się 200 uczestników, a przyjechało 351.

Do tej pory udało się uporządkować główne osie widokowe, uformować na nowo aleje lipową, odtworzyć ścieżki po wąwozie, odsłonić najciekawsze okazy drzew i krzewów. Pracy jest jednak jeszcze sporo.

Park w Brodach założył Henryk von Brühl (1700-1763), hrabia i premier Saksonii, by uświetnił jego rezydencję, która była stacją przystankową dla polskiego króla i saskiego księcia Augusta III w drodze między Warszawą a Dreznem. Stąd niezwykły rozmach rozbudowy posiadłości. Powstał ogród z amfiteatrem w kształcie liry, oranżeria ze sceną teatralną, fontannami, setkami figur i unikatowych roślin.

Po wojnie siedmioletniej i śmierci hrabiego Brody straciły na znaczeniu. W XIX w. dotychczasowo ogród w stylu barokowym przekształcono w park krajobrazowy, zachowując jednak elementy dawnej kompozycji. Powstały wyspy na pobliskim jeziorze, herbaciarnia na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na okolicę. Po II wojnie światowej pałac i całe założenie parkowe niszczało. Teraz zaczyna się to zmieniać.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024