Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne o mocy 40 kW mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. Taka ilość energii powala na oświetlenie terenu przemysłowego o powierzchni blisko 1 ha. Ponadto, jako uzupełniające źródło zasilania, może także zaspokoić potrzeby linii technologicznej firmy produkcyjnej, oczyszczalni ścieków czy dedykowanych oddziałów diagnostycznych placówek medycznych. Jednak instalacje fotowoltaiczne w głównej mierze będą służyć realizacji projektów badawczo-technologicznych. Badania pozwolą na ustalenie, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna. Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne PPNT.
Pomysłodawcą i wykonawcą laboratorium jest Towarzystwo Gospodarcze Valor. Praca nad budową obiektu trwała blisko cztery lata. Współpracę z Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Towarzystwo nawiązało już w 2011 r. Ostatecznie budowę rozpoczęto w 2014 r., dzięki środkom uzyskanym z Programu Unijnego Innowacyjna Gospodarka w ramach wspierania ośrodków innowacyjności.
– W parku rozwijamy szereg obszarów badawczych. Mamy chemię fizykę, biologię, medycynę dlatego istotne było, zwłaszcza w czasie tak ważnym dla źródeł odnawialnych, wejść także w ten obszar. Ochrona środowiska i OZE to w ostatnim czasie strategiczne punkty naszych działań. W efekcie zrealizowaliśmy dużą inwestycje w zakresie zagospodarowania odpadów i Laboratorium Fotowoltaiczne. Parki Technologiczne powinny realizować tego typu przedsięwzięcia. Jest to doskonały przykład powiązania nauki i biznesu, przy wykorzystaniu wsparcia unijnego. Zbudowaliśmy coś, co może posłużyć do popularyzacji nauki poprzez rozpowszechnianie tematyki OZE. Poznański Park Naukowo-Technologiczny realizuje programy edukacyjne z wieloma szkołami oraz oferuje praktyki i staże dla studentów. Placówka to także miejsce spotkań biznesowych uczonych ze studentami i doktorantami z różnych poznańskich uczelni. W Obszarze OZE nie ma jeszcze za dużo tego typu przedsięwzięć, stąd decyzja o powstaniu Laboratorium – mówi prof. dr hab. Jacek Guliński, prezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dyrektor PPNT.
– Moja kariera zawodowa w dużej mierze wiąże się z telefonią cyfrową. Patrząc na polską energetykę, nie miałem wątpliwości że stoi ona przed podobnym wyzwaniem, przed którym stała polska telekomunikacja. Stąd właśnie pomysł na biznes w branży energetycznej. Technologia fotowoltaiczna jest tak naprawdę odpowiednikiem technologii komórkowej. Nie ulega wątpliwości, że przyszłość należy do energetyki rozproszonej, czyli do produkcji energii w miejscu jej zużycia. Technologia fotowoltaiczna to właśnie umożliwia. Fotowoltaika jest jednym ze źródeł energii odnawialnej najlepiej rokujących w produkcji zielonej energii w przyszłości – podkreśla Rafał Wiatr, prezes Zarządu Towarzystwa Gospodarczego Valor.
Komentarze (0)