Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Był USKOM Mława, teraz jest NOVAGO

Był USKOM Mława, teraz jest NOVAGO
lb
22.04.2015, o godz. 10:23
czas czytania: około 2 minut
8

Sześć zakładów o możliwościach przetwarzania ponad 880 tys. ton odpadów rocznie posiada spółka NOVAGO, która powstała po przekształceniu USKOM-u Mława. O zmianach poinformowały we wtorek w Warszawie władze firmy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Na polskim rynku pod nazwą USKOM funkcjonowały dotąd małe lokalne przedsiębiorstwa usług komunalnych, zajmujące się realizacją wielu zadań powierzonych przez samorządy lokalne. – Na tym tle nasza firma, której początki działalności komercyjnej sięgają 2003 r., zajmuje pozycję na tyle odmienną, że podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy, która będzie trafniej odzwierciedlała nasz model biznesowy. To, co nas wyróżnia na tle innych USKOM-ów, to przede wszystkim skala działalności, zasięg geograficzny oraz innowacyjne technologie i podejście do branży gospodarki odpadami – mówi Michał Dąbrowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający NOVAGO.

W strukturze właścicielskiej NOVAGO są samorządy lokalne, polski biznesmen, Janusz Arent, oraz fundusz inwestycyjny Abris. Nowo powstała firma prowadzi działalność na terenie 4 województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, co sprawia, że spółka ma największy zasięg geograficzny w Polsce. Według szacunków, w 2015 roku NOVAGO zagospodaruje ok. 15% wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych w 6 województwach (także łódzkim i pomorskim).

– Jednym z głównych kierunków, w których specjalizujemy, jest produkcja wysokokalorycznego paliwa alternatywnego RDF, które odbierają cementownie w całej Polsce. Dla nich takie paliwo stanowi zamiennik paliw kopalnych. Ponadto zajmujemy się głębokim przetwarzaniem odpadów, dzięki czemu produkujemy biogaz zasilający nasze elektrociepłownie kogeneracyjne. Z biogazu produkujemy energię cieplną, którą wykorzystujemy do podwyższania jakości paliwa alternatywnego poprzez odparowanie zawartej w niej wilgoci, a także energię elektryczną, która zasila nasze instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów – mówi M. Dąbrowski.

[poll id=”7″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (8)


znawca tematu

Komentarz #84 dodany 2015-04-22 15:19:35

Pierwsze zdanie i pierwsze kłamstwo: "Sześć zakładów o możliwościach przetwarzania ponad 880 tys. ton odpadów rocznie" Uskom Mława a dziś NOVAGO ma przede wszystkim składowiska więc nie przetwarza odpadów tylko je składuje. Tajemnicą poliszynela jest że unikają płacenia opłat marszałkowskich - pozbawiając Skarb Państwa grubych milionów...


laik

Komentarz #85 dodany 2015-04-23 09:12:46

Słownik pomocniczy do powyższego artykułu „zagospodaruje” – czyt. Wrzuci do dołu, wykopu, dawnej żwirowni „produkcja wysokokalorycznego paliwa alternatywnego RDF” – czyt. Ewentualne mielenie lub prasowanie odpadów przy pomocy używanego dwudziestoletniego sprzętu sprowadzonego z Niemiec „głębokim przetwarzaniem”- to samo znaczenie co zagospodaruje tylko dawna żwirownia głębsza nasze instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania - czyt. Sita mobilne i kompostowania na nieuszczelnionych placykach produkujemy biogaz – czyt. Sam się wytwarza możliwościach przetwarzania ponad 880 tys. ton odpadów – suma maksymalnej możliwej wydajności 2 sit mobilnych przy założeniu ich pracy przez 24/h i 365 dni w roku i pojemności dwóch żwirowni


nos

Komentarz #86 dodany 2015-04-24 20:03:38

Rząd polski latami pracując nad nowelizacją ustawy o odpadach i reformie odpadowej nawet w najśmielszych snach nie przypuszczał iż owy trud, znój i tytaniczna praca przyniesie w tak krótkim czasie tak niespodziwany efekt i pobudzi polską gospodarkę, uśpionych naukowców i przedsiębiorców z wyobraźnią. Jak można połączyć innowacyjność z biznesem właśnie pokazuje Uskom NOVAGO w swoją nową technologią Okresowego Bioreaktora Beztlenowego. Rewolucyjnej technologi zaufał już Wójt Gminy Wiśniewo który dla instalacji na 70 000 ton odstąpił od raportu oddziaływania na środowisko co oczywiście świadczy o znikomym negatywnym wpływie instalacji na środowisko i w Kosinach Bartosowych powstanie ta unikatowa na skalę światową instalacja. Pytanie zatem czy te wszystkie nowoczesne sortownie w Krakowie, Ełku, powstająca w Promniku, finansowane ze środków publicznych i jeszcze dofinansowane z UE nie są wielkim marnotrawstwem. Czy nie można było zaufać naszym zdolnym uczonym i przedsiębiorcom z Uskom ?


Joanna

Komentarz #87 dodany 2015-04-25 13:20:23

Przeczytałam dziś to co pewien mądry pan powiedział: "Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto." co do wspominanych kręcących tymi Reaktorami Beztlenowymi nie mam złudzeń, że ta maksyma ich bawi do łez... chciałoby się wierzyć, że to co sie dzieje wynika tylko z rozkojarzenia i niewiedzy urzędników wprowadzajacych kolejne takie a nie inne nowelizacje przepisów oraz tych którzy w wiadomych urzędach wydali te konkretne decyzje...


Komentarz #88 dodany 2015-04-28 13:51:15

Brawo, genialne, tylko.... dlaczego to będzie działać tylko w NOVAGO? Bo przecież gdzie indziej nie działa a wszędzie są Okresowe Bioreaktory Beztlenowe, czyli normalne składowiska...


mylisz się chyba jednak 'znawco tematu'

Komentarz #89 dodany 2015-05-13 18:39:04

Na stronie http://www.novago.pl/article/gospodarowanie-odpadami jest opisane, że właśnie zgodnie z dyrektywami unijnymi chodzi o to, żeby nie składować a przetwarzać.


novago

Komentarz #90 dodany 2015-06-09 19:07:49

A struzik i żelichowski to ludzie opłacani przez pana janusza bizmesmena z mławy któży trzymają łapę na ochronie środowiska


cinki bolek

Komentarz #91 dodany 2015-06-09 23:15:45

Pyta Pani na lekcji angielskiego PANA ARENTA NA TO ARENT - THERE AREN`T any waste landfills. There are no-oxygen biological reactors. Two different things…..

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024