Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wystartował zakład zagospodarowania odpadów pod Wągrowcem [GALERIA]

Wystartował zakład zagospodarowania odpadów pod Wągrowcem [GALERIA]
Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk
29.04.2015, o godz. 15:57
czas czytania: około 2 minut
6

Oficjalnie otwarto dziś Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowe-Toniszewo-Kopaszyn. Będzie on obsługiwał 15 gmin, zamieszkałych przez ok. 150 tys. osób. Obiekt wybudowano w ramach projektu pn. „Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Nowe-Toniszewo-Kopaszyn”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Środki na realizację inwestycji pochodziły m.in. z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł 57 mln zł.

W ramach projektu powstała hala sortownicza o powierzchni ok. 2800 m2, wyposażoną m.in. w linię technologiczną sortowania odpadów komunalnych zmieszanych, linię do segregacji ręcznej surowców wtórnych oraz prasę wraz z przenośnikiem kanałowo-wznoszącym, przeznaczoną do prasowania i belowania surowców. – W skład linii technologicznej wchodzi m.in. sito bębnowe rozdzielające strumień odpadów na trzy frakcje wielkościowe, separatory elektro-magnetyczne i separator metali nieżelaznych, trójdrożny separator opto-pneumatyczny, rozdrabniarka końcowa KOMET 2800, dwie kabiny sortownicze, a to wszystko połączone przenośnikami taśmowymi – wymienia Waldemar Szygenda. W ciągu doby zakład będzie w stanie przyjąć 115,4 ton odpadów. Natomiast jego wydajność w ciągu roku wyniesie 35 000 ton odpadów komunalnych zmieszanych.

Na terenie zakładu wybudowano także kompostownię, która składa się z dwóch części:  biostabilizatorów pracujących w systemie zamkniętym oraz zadaszonego placu dojrzewania kompostu. – Kompostownia będzie nowoczesnym systemem biostabilizacji składającym się z trzech zamkniętych komór, w których organiczne odpady przejdą fazę intensywnego kompostowania. Całym procesem zawiaduje komputer monitorujący parametry materiału i na podstawie odczytów zawartości tlenu i temperatury reguluje proces napowietrzania. Powietrze poprocesowe, zanim trafi do atmosfery zostanie oczyszczone w biofiltrze. Druga faza – dojrzewania odbywać się będzie w przerzucanych pryzmach umieszczonych pod dachem wiaty. Tak zaprojektowany proces pozwoli uzyskać wszystkie wymagane parametry stabilizatu – wyjaśnia Waldemar Szygenda. Wydajność kompostowni szacuje się na 17 000 ton rocznie.

[poll id=”7″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


cienki bolek

Komentarz #103 dodany 2015-04-30 12:27:08

W skład linii technologicznej wchodzi m.in. sito bębnowe rozdzielające strumień odpadów na trzy frakcje wielkościowe, separatory elektro-magnetyczne i separator metali nieżelaznych, trójdrożny separator opto-pneumatyczny, rozdrabniarka końcowa KOMET 2800, dwie kabiny sortownicze, a to wszystko połączone przenośnikami taśmowymi – wymienia Waldemar Szygenda Panie Szygenda – nie „m.in.” a TYLKO sito, dwa separatory żelaznych, nieżelazny, trójdrożny, rozdrabniacz Te urządzenia to największe HIHG techy tej instalacji która kosztowała uwaga JEDYNE 57 baniek. To proszę pojechać do Kępna, Lulkowa, Bysia w Warszawie, do Elbląga, do Gaci, do można by jeszcze wymieniać – część z tych instalacji wybudowano za o wiele mniejsze pieniądze zapewniając lepsze zamaszynowanie i lepsze efekty i możliwości segregacji

Jan III Sobieski

Komentarz #107 dodany 2015-05-04 15:51:47

cienki bolek napisał/a:

W skład linii technologicznej wchodzi m.in. sito bębnowe rozdzielające strumień odpadów na trzy frakcje wielkościowe, separatory elektro-magnetyczne i separator metali nieżelaznych, trójdrożny separator opto-pneumatyczny, rozdrabniarka końcowa KOMET 2800, dwie kabiny...

Co do czego porównujesz? Wiele instalacji budowała pod kilkoma przetargami, czyli przetarg na sprzęt mobilny, budowa sortowni, budowa kwatery itp. jak np. Kępno i wtedy można powiedzieć, że sortownia gdzieś jest tańsza. W przypadku Wągrowca czy tam Toniszewa był przetarg na wszystko. Ale swoją drogą "cienki bolek" to chyba ktoś z Sutko :D Za antyreklamy dziękujemy.

cienki bolek

Komentarz #108 dodany 2015-05-12 09:56:09

Jan III Sobieski napisał/a:

Co do czego porównujesz? Wiele instalacji budowała pod kilkoma przetargami, czyli przetarg na sprzęt mobilny, budowa sortowni, budowa kwatery itp. jak np. Kępno i wtedy można powiedzieć, że sortownia gdzieś...

Rzeczywiście instalacje które zacytowałem wcześniej to instalacje firmy S (aby nie robić antyreklamy). Zapraszałem do dyskusji technologicznej a nie do sprzeczek rodem z piaskownicy czy on reprezentuje S czy nie - a gdybyś czytał Królu dokładnie wcześniejsze moje komentarze wyczytałbyś że z S nie jestem. Co nie zmienia faktu że przytoczone instalacje firmy S uważam za najbardziej udane w Polsce z wieloma zaletami ale nie pozbawione wad. Tam również system wymagałby czy może wymagać ulepszenia. W przypadku Toniszewa przetarg był na wszystko ale w Lulkowie przetarg był również na wszystko a w Kępnie prawie na wszystko, Gać podzielona na zamówienia a Byś jedynie sortownia. Nie mniej moim zdaniem Wągrowiec się nie broni porównując instalacje powyżej. Zapytajmy ludzi gdzie im się lepiej pracuje, na której z instalacji. Przeprowadźmy eksperyment – badania efektywności sortowania, rzućmy na linie 100 ton dziennie i zobaczymy co otrzymamy w Wągrowcu a co w Elblągu. Zapytajmy eksploatatorów, chociaż w Wągrowcu ciężko jeszcze zapytać. Jaki otrzymamy surowiec ? Z jakim podziałem. Jakie możliwości na wrażliwość rynku. Technologia Wągrowca opracowana przez firmę H..o z Poznania i firmę H…nn z Wągrowca (aby też nie robić antyreklamy) nie wytrzymuje porównania, jedynie przy uzyskaniu paliwa rdf może konkurować. Za te pieniądze Inwestorzy wcześniej cytowani otrzymali LEPSZE instalacje.


Horrible Henry

Komentarz #104 dodany 2015-04-30 12:45:59

czy na piątym chyba zdjęciu to jest zjeżdżalnia wodna dla gymyli ?


śmieciarz

Komentarz #105 dodany 2015-04-30 13:57:37

A "cienki bolek" to chyba pracuje w Sutco :)


cienki bolek do śmieciarza

Komentarz #106 dodany 2015-04-30 14:58:03

Nie pracuje w Sutco, odniosłem się jedynie do porównania instalacji tu w Wągrowcu i do innych instalacji w Polsce. Chętnie natomiast usłyszę o innych instalacjach w Polsce, dużo ciekawszych technologicznie i efektywniejszych, no i tańszych w realizacji– więc może przywołasz jakiś ciekawy przykład ? Może link ? Chętnie się zapoznam

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024