Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci

Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci
04.05.2015, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

Nieczynne składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze (woj. dolnośląskie) już wkrótce pokryją się zielenią, zostaną także wytyczone na nich ścieżki edukacyjne. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Potwierdzenie wsparcia w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przekazał prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa. Odbierał je prezes zarządu „Sanikom” Sp. z o.o. w Lubawce Andrzej Wojdyła.

Zamknięte składowiska szpecą krajobraz, są także źródłem metanu, czyli gazu cieplarnianego. W efekcie realizacji projektu zmniejszy się ilość gazu emitowanego z obu składowisk o około 80 ton w ciągu roku. Wysypiska stwarzają także potencjalne zagrożenie dla środowiska. W Czarnym Borze wybudowany zbiornik na odcieki jest zbyt mały i co jakiś czas przelewają się one przez obwałowania. Wysypisko w Lubawce jest położone w pobliżu rzeki Bóbr. Samorządowcy uspokajają, że monitoring środowiska nie wskazuje przedostawania się zanieczyszczeń do rzeki i ujęć wody pitnej, jednak przezorność nakazuje wykonanie prac zabezpieczających.

Zaplanowane prace to m.in. odgazowanie składowisk oraz wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Kolejnymi etapami będzie wysiew traw, sadzenie krzewów a także roślin energetycznych, m.in. wierzby. Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice oraz wybudowane wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane dodatkowo oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć” zwiedzającym do wnętrza składowiska.Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni ponad 8 ha jest wyceniany na ok. 12 mln złotych. Prace rozpoczną się w maju, a zostaną zakończone listopadzie tego roku.

Zadanie spółki Sanikom nie jest jedynym, które otrzymało unijne wsparcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 51 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji, wybudowano i zmodernizowano także 9 oczyszczalni ścieków.

[poll id=”7″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024