Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bałtyckie śmieci do recyklingu

Bałtyckie śmieci do recyklingu
mm
23.06.2015, o godz. 6:50
czas czytania: około 2 minut
0

Rusza akcja wyławiania przez polskich rybaków zagubionych sieci rybackich w polskich wodach Morza Bałtyckiego. Inicjatorzy projektu liczą, że uda się wyłowić do 350 ton tak zwanych sieci widm – poinformowała organizacja ekologiczna WWF Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W ramach akcji kilkadziesiąt kutrów wyruszy z nadbałtyckich portów na wyznaczone przez ekspertów obszary, aby poszukiwać i wyławiać te niebezpieczne dla ryb, ptaków i ssaków morskich sieci.

Tegoroczna akcja jest największym na świecie projektem oczyszczania morza z sieci widm. WWF oszacował, że wspólnie z rybakami wyłowi do 350 ton sieci z Bałtyku. Pierwsze jednostki rybackie wyruszyły właśnie z Jastarni w morze na akcje poszukiwawcze. Kolejne wypłyną również z innych portów, w tym z Kołobrzegu i Ustki. Rybakom będą towarzyszyć specjalni obserwatorzy.

Wyławianie zostanie przeprowadzone w miejscach wytypowanych przez ekspertów, gdzie występuje największe prawdopodobieństwo koncentracji sieci. Po wyłowieniu zostaną one poddane recyklingowi

– Wyławianie sieci przez kutry jest jednym z głównych działań w ramach projektu realizowanego przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z WWF Polska – mówi Marta Kalinowska z WWF Polska. Akcja jest też kontynuacją wcześniejszej inicjatywy z lat 2011-2013, kiedy wyciągnięto 27 ton sieci.

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm. Sieci te nadal łowią ryby. Jak pokazują badania naukowe, łowność pozostawionych w morzu sieci utrzymuje się w granicach od 6 do 20 proc. ich pierwotnej zdolności połowowej. Ten niekontrolowany przyłów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków morskich może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.

Oprócz kutrów rybackich, w akcji wezmą udział nurkowie. Spora część sieci jest gubiona w rezultacie zaczepów na wrakach. Z kolei ich oczyszczanie może odbywać się wyłącznie przy udziale nurków. Dzięki współpracy z Akademią Morską w Szczecinie i zaangażowaniu statku Nawigator XXI, należącego do tej placówki, zostaną wytypowane dwa wraki do oczyszczenia. Dodatkowo projekt posłuży wypracowaniu elektronicznego systemu znakowania sieci rybackich, co w przyszłości pozwoli zidentyfikować właścicieli zagubionych sieci rybackich.

– Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie modelowym rozwiązaniem do zastosowania również w innych krajach i akwenach – dodaje Kalinowska. – Sieci widma są globalnym problemem, który możemy wyeliminować. Dlatego oprócz samego wyławiania chcemy wprowadzić system zapobiegania gubieniu sieci widm, w którego skład wejdzie nowa metoda znakowania sieci oraz interaktywna baza zaczepów dostępna na stronie: sieciwidma.wwf.pl.

Akcję wspiera Ministerstwo Środowiska, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz europoseł Jarosław Wałęsa. Akcja jest prowadzona w ramach realizacji inwestycji pt. “Usuwanie z dna Bałtyku utraconego przez rybaków i zalegającego sprzętu połowowego”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024