Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Komisja Europejska bada rynek gospodarki odpadami

Komisja Europejska bada rynek gospodarki odpadami
kb
25.08.2015, o godz. 11:27
czas czytania: około 2 minut
1

Komisja Europejska prowadzi badanie mające na celu zebranie czynników posiadających największy wpływ na rynki odpadów w krajach Unii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Branża gospodarki odpadami w Unii Europejskiej posiada duży potencjał oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy. Jednak, aby osiągnąć te cele w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym Circular Economy, trzeba także zdobyć wiedzę o rynkach odpadów w krajach UE, koncentrując się w szczególności na ewentualnych problemach regulacyjnych.

Według obowiązujących przepisów, do przygotowania odpadów do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku w obrębie UE przedsiębiorcy powinni mieć swobodę działania, bez nieuzasadnionych ograniczeń. Zgodnie z art. 12 rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów (rozporządzenie WE 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów, Dz.U. L 190 z 12.7.2006, str.1), wskazane są tylko wybrane okoliczności, w których przemieszczanie odpadów powinno być ograniczone.

Poznać zakres problemów

Są jednak przypadki, gdzie regulacje prawne mogą utrudniać funkcjonowanie rynków odpadów. Takie problemy regulacyjne mogą wynikać z polityki i działań legislacyjnych oraz niepoprawnej interpretacji prawa zarówno na poziomie UE, jak i przepisów krajowych, regionalnych lub lokalnych.

W związku z powyższym Komisja Europejska już w styczniu rozpoczęła badanie przeszkód i niejasności regulacyjnych, które mają wpływ na funkcjonowanie rynków odpadów w UE. Jednym z jego elementów jest ankieta zamieszczona na stronie internetowej Europa.eu, którą może wypełnić każdy, kto interesuje się tą tematyką.

Zebrane dzięki ankiecie informacje mają pomóc Komisji w zrozumieniu natury problemu i odnalezieniu najczęstszych błędów w interpretacji przepisów unijnych. Zebrane dane brane będą pod uwagę w przygotowaniu nowych ustaw związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym Circular Economy. Formularze można wypełniać do 4 września tego roku. 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Piotr Barczak

Komentarz #2262 dodany 2015-08-25 17:12:54

To prawda. Ta konsultacja Komisjii Europejskiej to drugi etap w przyotowaniu tzw Circular Economy Package. Pierwszym byla konsultacja w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym. Mam nadzieje, że Państwo odwoiedzieli. Jesli nie to nadal jest szansa na udział w konsultacjach nt rynków odpadów, o których mowa w tym artykule. na naszej stronie Make Resource count: http://makeresourcescount.eu/policy-in-action/ można zasięgnąć informacji o konsultacjach i sciągnąć nasz wkład w tą konsultację. W tym artykule możnarównież więcej na ten temat poczytać: http://sozosfera.pl/odpady/gospodarka-obiegowa-wielki-potencjal-jeszcze-kilka-dni-na-konsultacje "Rynek zasobów wtórnych motorem napędowym gospodarki obiegowej Obie konsultacje mają wspólne elementy. Jednym z dwóch kluczowych elementów gospodarki obiegowej jest ambitna gospodarka odpadami (drugim elementem jest ekoprojektowanie). Aby możliwe było osiągnięcie ambitnych poziomów recyklingu, potrzebny jest stabilny i rozwijający się rynek zasobów wtórnych, pochodzących z recyklingu odpadów. Rynek ten będzie stanowił motor napędowy dla wszelkich działań dotyczących zintensyfikowania recyklingu, segregacji odpadów, a nawet ponownego wykorzystania całych produktów lub ich podzespołów, bez potrzeby przetworzenia. KE szacuje, że rynki te mogą zapewnić nawet 400 tys miejsc pracy w całej UE. Cała gospodarka obiegowa niesie za sobą potencjał wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy, wliczając w to nowe modele biznesowe i ekoprojektowanie1. Konsultacje te mają na celu zidentyfikowanie przeszkód w rozwoju tych rynków w UE. Jednym z głównych problemów jest brak narzędzi hamujących „ucieczkę” odpadów do krajów pozaeuropejskich, gdzie standardy ochrony środowiska są o wiele niższe, co powoduje znaczne zanieczyszczenie. W ten sposób Europa eksportuje zanieczyszczenia, a importuje bezrobocie. To z pewnością nie jest zrównoważone rozwiązanie. Aby chronić rodzime rynki surowców wtórnych, Europa powinna wprowadzić ujednolicowne systemy opłat środowiskowych za eksport odpadów, standardy BAT (BREFs) oraz zakaz eksportu odpadów do instalacji z niższych poziomów w hierachii postępowania z odpadami (składowisk i spalarni). z pozdrowieniami, Piotr Barczak Europejkie Biuro Ochrony Środowiska (www.eeb.org)

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024