Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Planowanie szansą dla gospodarki odpadami [WIDEO]

Planowanie szansą dla gospodarki odpadami [WIDEO]
lb
02.09.2015, o godz. 15:17
czas czytania: około 3 minut
0

Tematyka wojewódzkich i krajowego planów gospodarki odpadami zdominowała pierwszy dzień konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami”, która od środy trwa w Bydgoszczy. Najnowsze informacje z tym związane przekazał uczestnikom wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na konferencję organizowaną przez Abrys do Bydgoszczy przyjechało blisko 200 osób, a wśród nich wiceminister Janusz Ostapiuk, który odpowiada za gospodarkę odpadami w Polsce. – Jestem tu, by z pierwszej ręki wyjaśnić kilka spraw, które nurtują branżę odpadową w ostatnich miesiącach – tłumaczył. Wiceminister odniósł się więc m.in. do rozporządzenia ws. MBP, którego kolejne projekty elektryzowały branżę. – Przygotowywanie tego typu przepisów trwa, nie ma wątpliwości, że to rozporządzenie niektórych zaboli, a innych ucieszy. Na pewno naszą intencją nie było nikogo skrzywdzić, projektujemy przepisy tak, aby były adekwatne do wyników jakie chcemy osiągnąć w gospodarce odpadami – tłumaczył przeciągające się prace nad rozporządzeniem wiceminister.

Ostapiuk zaprezentował też najnowsze (jeszcze oficjalnie niepublikowane) dane dotyczące ilości odpadów produkowanych w Polsce. – Zakończyliśmy analizę sprawozdań województw za rok 2014 i widzimy, że ich jakość wyraźnie się poprawiła. Łączna masa zebranych odpadów komunalnych w 2014 r. wyniosła 10,34 mln ton [w 2013 r. – 10,997 mln ton – przyp.red] – poinformował wiceminister. Odniósł się też do kwestii termicznego przetwarzania odpadów. – Łączna moc przerobowa budowanych sześciu spalarni wynosi 1,044 mln ton, czyli niecałe 10 proc. wszystkich odpadów. Jeżeli wybudujemy jeszcze kolejne w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi to maksymalnie spalać będziemy do 20 proc. odpadów – wyliczał.

Sporo miejsca podczas konferencji poświęcono aktualizacji wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Uczestnicy bydgoskiego spotkania zwracali uwagę na szereg problemów jakie są z tym związane, takich jak brak zaktualizowanego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, czy przyszłość RIPOK-ów, które przed wpisem do WPGO trzeba będzie zweryfikować np. pod kątem osiąganych w nich efektów. Wiele opinii dotyczyło także przewymiarowania poszczególnych instalacji.

Wspomniane tematy przewinęły się w panelu dyskusyjnym z udziałem posła Tadeusza Arkita, przewodniczącego sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami, Ryszarda Delugi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, mec. Anny Specht-Schampery z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, Katarzyny Osenkowskiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także Adama Musiały z Urzędu Miasta Bydgoszcz. Jednym z głównych postulatów, jakie padły w dyskusji była konieczność ustalenia jasnych kryteriów, według których marszałkowie będą mogli wpisywać poszczególne instalacje jako RIPOK-i.

Konferencja w Bydgoszczy potrwa do piątku. Jednym z najciekawszych jej punktów będzie wizyta w miejscowym ZTPOK, czyli spalarni odpadów, do której już w przyszłym tygodniu zaczną trafiać pierwsze śmieci. – Zakład pracować będzie 24h/dobę, produkując energię elektryczną i cieplną z odpadów, która trafi do mieszkańców Bydgoszczy. ZTPOK będzie instalacją nowoczesną, spełniającą kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczną dla ludzi i środowiska – informował w środę Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024