Koszt realizacji projektu to ok. 25 mln zł, z czego ok. 10 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Podczas produkcji w zakładzie nie powstaną odpady technologiczne, ponieważ zużyte opony przeznaczone do recyklingu zostaną w całości wykorzystane. Linia technologiczna przetwarza 2,5 tony opon na godzinę, z czego 65 % to granulat gumowy, 25 % tekstylia, 10 % kord stalowy.
– Cały proces technologiczny będzie mechaniczny, przy założeniu dzielenia opon na trzy składniki (stal, włókna i gumę) oraz krojenia i wygniatania – wyjaśnia prezes Gumeko, Maciej Walder. Odzyskana stal będzie przekazywana do hut, włókna trafią do zakładów produkujących wysokoenergetyczny materiał do palenia w piecach, natomiast z gumy powstanie granulat. Guma z opon odzyskana w postaci granulatu zostanie wykorzystana do produkcji np. nawierzchni obiektów sportowych, asfaltu wzbogaconego granulatem, elementów poprawiających bezpieczeństwo drogowe, nawierzchni wokół basenów, przystanków tramwajowych i autobusowych, a także ścieżek rowerowych.
Maciej Walder poinformował, że przedsiębiorstwo podpisało umowy na dostawę opon z zakładami wulkanizacyjnymi, składowiskami odpadów oraz z firmami z sektora oponiarskiego.
Komentarze (0)