Zbiorniki znajdują się pod szczególnym nadzorem służb kryzysowych ze względu na ich strategiczny charakter dla miasta. W ćwiczeniach brało udział kilkunastu nurków. Po ich zakończeniu zbiorniki zostały opróżnione i poddane cyklicznym pracom konserwacyjnym.
Zbiorniki, zaprojektowane na początku XX wieku przez Sir Williama Heerleina Lindleya, stanowią unikalny w skali Europy zabytkowy obiekt inżynierski. Sklepienie każdego z nich utrzymuje 81 kolumn z łukowatym zakończeniem, przypominające wyglądem gotyckie katedry – stąd nazwa „podziemna katedra na Stokach”. Choć jest duże zainteresowanie zwiedzaniem obiektu, nie jest to możliwe ponieważ zbiorniki na co dzień są wypełnione wodą. Raz na dwa, trzy lata „podziemna katedra na Stokach” poddawana jest konserwacji, ale wówczas wchodzą do niej jedynie pracownicy ZWIK.
W każdym z czterech zabytkowych zbiorników na Stokach zgromadzonych jest po 15 mln litrów wody pitnej. Lustro wody w zbiornikach znajduje się na wysokości ok. 260 m n.p.m. Różnica poziomów między zbiornikami a najniższym punktem w mieście wynosi ponad 90 metrów. Oznacza to, że woda ze Stoków trafia rurami do łódzkich kranów dzięki sile grawitacji. Zbiorniki zasilane są z 19. studni głębinowych i niewielkim udziałem wody z ujęcia w Tomaszewie na Pilicy.
Komentarze (0)