Bioelektra jest właścicielem i operatorem innowacyjnej technologii RotoSTERIL, która wykorzystuje proces mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów (MCP). Metoda ta opiera się o proces, w trakcie którego niesortowane odpady komunalne poddane są sterylizacji, w warunkach pary wodnej w wysokiej temperaturze i przy podwyższonym ciśnieniu. Następnie odpady sortuje się na poszczególne frakcje, w celu ich ponownego wykorzystania.
Technologia ta wykorzystywana jest już w Różankach k. Susza (woj. warmińsko-mazurskie, powiat iławski), gdzie znajduje się Zakład Mechaniczno-Cieplnego Przetwarzania Odpadów Bioelektra Group. Obecnie zakład ten ma zdolność przetwarzania 40 tys. ton odpadów w skali roku, ale modułowość technologii umożliwia zwiększanie tej ilości. Jak zapewnia firma, koszty inwestycyjne w przeliczeniu na zdolność przetwarzania 1 tony odpadów rocznie są niższe od jakichkolwiek innych stosowanych współcześnie rozwiązań technologicznych.
– Zanieczyszczenie środowiska naturalnego, rosnąca ilość odpadów, emisja gazów cieplarnianych stanowią aktualny problem współczesnego świata i trwa swoista walka z czasem, by zdążyć uchronić to, co najcenniejsze. Dla mnie to może być najciekawszy wyścig życia. Jestem przekonany, że technologia RotoSTERIL, opracowana przez Bioelektra Group, jest właściwą odpowiedzią na te wyzwania, a jednocześnie niekończącą się perspektywą biznesową. Wierzę w jej światowy potencjał rozwoju, dlatego zamierzam aktywnie włączyć się w kreowanie i realizację strategii spółki – tłumaczy Michał Sołowow, który zainwestował w Bioelektrę poprzez kontrolowaną przez siebie spółkę Ustra.
– Pozyskanie tak doświadczonego partnera otwiera przed naszą firmą nowe perspektywy. Cieszymy się, że udało się ostatecznie uchronić spółkę przed zagranicznym kapitałem. Z dumą podkreślamy naszą polskość, świadomie zlokalizowaliśmy produkcję naszych kluczowych urządzeń w poznańskich zakładach Cegielskiego – mówi Jarosław Drozd, prezes zarządu Bioelektra Group.
– Nasza technologia cieszy się ogromnym zainteresowaniem w wielu regionach świata. Wpisuje się w ekologiczne trendy i ambitne wymogi już nie tylko unii europejskiej, ale globalne: daje rekordowy odzysk surowców, eliminuje składowanie, a przy tym jest wyjątkowo ekonomiczna i zapewnia najniższe koszty inwestycyjne spośród technologii obecnych na rynku, co z kolei gwarantuje jej wysoką konkurencyjność – dodaje.
Komentarze (0)