Zdaniem Janusza Piechocińskiego, szefa resortu gospodarki, technologia wykorzystania perowskitów dzięki stworzeniu nowej generacji ogniw fotowoltaicznych to ważny krok na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. To również doskonały przykład udanego transferu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych do przemysłu.
– Podpisanie umowy to dowód na to, że można pokonać z sukcesem drogę od myśli, wynalazku, badań ku wdrożeniu w praktyce – powiedział wicepremier Piechociński. – Kluczem do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki jest jak najszersze wsparcie rodzimych innowacji, które dzięki współpracy nauki i biznesu będą miały szansę na komercjalizację i znalezienie konkretnych zastosowań na rynku. W nowej perspektywie finansowanej zarezerwowaliśmy obszerne środki na wsparcie projektów młodych, ambitnych naukowców – dodał. – Japonia to sprawdzony partner nie tylko w e-gospodarce, motoryzacji, ale i energetyce. Uczestniczy bowiem w wielkim procesie modernizacji polskiej energetyki opartej na węglu – podkreślił wicepremier.
Umowa inwestycyjna pomiędzy Saule Technologies, ARP Venture i japońskim inwestorem Hideo Sawadą dotyczy wynalazku wydruku atramentowego ogniw fotowoltaicznych, które opierają się o kryształy perowskitu. W uroczystości w Ministerstwie Gospodarki wzięli udział przedstawiciele Ambasady Królestwa Japonii w Polsce, Agencji Rozwoju Przemysłu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz polscy i japońscy biznesmeni.
Wydarzenie zbiegło się z dwoma innymi sukcesami firmy Saule Technologies. W sierpniu spółka otrzymała grant w wysokości 25,5 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którym zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także nawiązała współpracę z ARP Venture.
Komentarze (0)