Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polska wśród liderów recyklingu aluminium w Europie

Polska wśród liderów recyklingu aluminium w Europie
Katarzyna Błachowicz
23.09.2015, o godz. 14:58
czas czytania: około 2 minut
2

Jeszcze 20 lat temu poziom odzysku aluminiowych puszek w Polsce wynosił zaledwie 2%. 10 lat temu uzyskano już 50%, by w 2013 r. osiągnąć 79%. – Wskaźniki te plasują Polskę w pierwszej dziesiątce unijnych krajów – komentuje sytuację na rynku recyklingu aluminium Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji Recal.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Podczas środowej konferencji „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” mówiono, że największy wpływ na sytuację rynku aluminium w Polsce ma prowadzona od lat edukacja ekologiczna oraz nowelizacje przepisów okołoodpadowych promujące selektywną zbiórkę odpadów, w tym metali. System dodatkowo wspomaga blisko 30 sorterów wiroprądowych wyciągających od 10 do 15% metali nieżelaznych, w które wyposażone są instalacje sortowania odpadów. – Koszt takiego sortera zwraca się w ciągu roku, gdyż – jak zaznacza J. Wodzisławski – za 1 tonę aluminium uzyskuje się ok. 4 tys. zł.

Optymistyczne trendy z odzysku i recyklingu puszek aluminiowych nie przekładają się jednak na cały system selektywnej zbiórki w Polsce. Jak wskazuje ekspert Tomasz Styś, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, obecny poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami wynosi 17,6%. Oznacza to, że w ciągu 5 lat musi on wzrosnąć o ponad 30 punktów procentowych (czyli aż 300%),  aby uzyskać wymagane 50% w 2020 r.

Co ciekawe, pierwsza analiza standardów gromadzenia odpadów opakowaniowych w 2500 gminach wykazała, że na mapie Polski znajdują się takie, które nie zbierają selektywnie niektórych frakcji surowcowych.

– 28 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania papieru, 4 gminy nie zbierały szkła, 5 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania tworzyw sztucznych, 382 gmin nie prowadziły selektywnego opakowań wielomateriałowych, 231 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania metali – wymienia T. Styś. Kolorystyka pojemników i worków do gromadzenia odpadów również była dowolna, gdyż do metalu stosowano żółty, niebieski, jak i czerwony kolor. Za to papier, jak i tworzywa sztuczne były zbierane zarówno w żółtych, jak i niebieskich pojemnikach.

Biorąc pod uwagą dobre wyniki uzyskiwane w zbieraniu i odzysku aluminiowych puszek, warto przełożyć dobre wzorce na cały system selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, by uzyskać synergię efektów ekonomicznych i ekologicznych.

Na efektywność recyklingu wskazuje Krzysztof Baczyński, Prezes Związków Pracodawców Przemysłu Opakowań i produktów w opakowaniach Eko-Pak. – Gdy zagospodarowanie odpadów zmieszanych pochłania 80% kosztów, a zaledwie 20% selektywna zbiórka, tym bardziej należy skupić się na tej formie segregacji śmieci, a odejść od „zmory” zbierania odpadów z podziałem na suche i mokre – komentował K. Baczyński.

Oprócz omawianych kwestii na konferencji „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” odbywającej się 23 września 2015 r. Warszawie prelegenci poruszyli m.in. tematy związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, jej następstwach oraz o kluczowych kwestiach, które należy zawrzeć w przygotowywanych przez Komisję Europejską przepisach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Zasadniczo brak zasad - nowy raport o odpadach w Polsce - Portal Komunalny

Komentarz #1980 dodany 2015-10-14 09:53:13

[…] Na prezentacji raportu obecna była redakcja miesięcznika „Recykling”, na łamach którego pojawiły się obszerne fragmenty badania („Recykling” 10/2015). Relację z tego wydarzenia oraz wybrane informacje można było przeczytać także na Portalu Komunalnym. […]


erona

Komentarz #1981 dodany 2016-03-19 19:01:12

nope. W PL akurat 20 lat temu nie było problemu z recyklingiem więc gadanie, że teraz segregujemy więcej jest nieco śmieszne. Idźcie sobie na niedzielny spacer wzdłuż lasu, drogi, parku.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024